مشاوره تلفنی سربازی مشاوره تلفنی سربازی .

مشاوره تلفنی سربازی

معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مشمولان نظام وظیفه برخی از شرایط جسمی یا روانی قا به انجام خدمت نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری آسیب عروق اندامها نیز از جمله این بیماری هاست. و شما می توانید برای یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها اقدام نمایید. توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سرزی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر مشاوره معافیت پزشکی خدمت سرزی انجام شود. اولین گام آشنایی بیماری است که ادامه توضیحات اجمالی ره آسیب عروق اندامها ارائه می شود.

جراحی عروق یک رشته نوین فوق تخصصی عرصه علوم پزشکی است که آن اختلالهای سیستم عروقی، بیماری‌های شریانها (سرخرگها)، وریدها (سیاهرگها) و رگهای لنفاوی (چربی) روش‌های مان دارویی، روش‌های نیمه تهاجمی استفاده از سوندها و کاتترها و زسازی سیستم عروقی روشهای جراحی مان می‌شوند. این رشته داخلی قلب و عروق و جراحی قلب و عروق که موضوع آن بیماری‌های قلب، و عروق کرونری است متفاوت است. به دلیل وابستگی تمامی اعضای بدن به گردش خون وسعت این رشته از سر و گردن قفسه سینه و شکم و دست‌ها و پاها را شامل می‌شود. نمونه‌هایی از موضوعات این رشته عرت است از: سکته‌های مغزی ناشی از تنگی عروق کاروتید، فشار خون ناشی از تنگی شریانهای کلیوی، نارسایی کلیه و دیالیز، نارسایی خون به دست‌ها و پاها، پیوند اعضاء، واریس، انسدادهای شریانی و وریدی، لنفادم، تعریق مرضی، مشکلات عروقی کبد، آنوریسم آئورت و فشار روی اعصاب محیطی می‌شد. مان این بیماری‌ها بعضی موارد به صورت دارویی، بخش قابل توجهی به صورت جراحی ز یا روش‌های من و کم تهاجمی مثل آنژیوپلاستی و استنت گذاری و آمبولیزاسیون یا لیزر انجام می‌شود که تمامی این اقدامات توسط جراح عروق انجام می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

شرایط یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها چیست؟

یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها این نکته بسیار حائز اهمیت است که توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته شد. توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت شد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم کرده است:

 1. کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قا به انجام خدمت هستند.
 2. کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قا به انجام خدمت امور غیر رزمی می شند.
 3. کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقً قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
 4. مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سرزی را کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که مورد معافیت پزشکی ید به آن توجه داشته شید این است که زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری آسیب عروق اندامها از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است. برای بیماری آسیب عروق اندامها توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)آسیب عروق اندامها صورتیکه سبب اختلال عملکرد رز اندام شده شدمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)آسیب عروق اندامها صورتیکه اختلال ایجاد شده جزئی شدمعاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی آسیب عروق اندامها چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سرزی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سرزی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی نظر گرفته می شوند یستی دارای بیماری روانی و یا جسمی شند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سرزی را از دست داده شند. توجه به نوع و جه سختی بیماری آسیب عروق اندامها، صورت یید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها را یافت کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

منظور از معافیت از رزم برای بیماری آسیب عروق اندامها چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله آسیب عروق اندامها به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قا به انجام کارهای سنگین و قرار گیری شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. نتیجه دوران سرزی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری آسیب عروق اندامها دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهنی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. نتیجه معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته شید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً زمان صلح می شد و صورت نیاز از آن ها امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سرزان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می شند که بعد از پایان خدمت سرزی، از آن ها امور رزمی استفاده نخواهد شد.

برای یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها از کجا شروع کنم؟

برای یافت معافیت پزشکی، ابتدا ید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها اقدام نمایید و موفق نشوید ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید. حال که امکان معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها را می دهید، ید طی کردن مراحل زیر گامهای لازم برای یافت کارت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها را بپیمایید.

مراحل یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای یافت معافیت پزشکی اقدام می کنند این است که چه مراحلی را ید طی کنند. اینکه از کجا ید شروع کنند و به ترتیب به کجاها مراجعه کنند. اینجا قصد داریم به صورت کاملاً مفصل ره مراحل اقدام برای یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس ما همراه شید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز یافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، ید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته شید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می شد .
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +۱۰ یافت کنید.)
 4. این مرحله خواست شما توسط کاربر پلیس +‌۱۰ سیستم ثبت می شود. شما ید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +۱۰ پس بگیرید. شما ید این مدارک را همراه داشته شید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارسن از طریق پست به آس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می شند نیازی به مراجعه به بیمارسن نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارسن مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارسن (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آس شما جهت حضور شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

مراحل یید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، ید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای یافت معافیت آسیب عروق اندامها را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: یید بیماری آسیب عروق اندامها توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: یید بیماری آسیب عروق اندامها توسط شورای پزشکی بیمارسن

مرحله سوم: یید بیماری آسیب عروق اندامها توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته شید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته شید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از خواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی خصوص آنان ملاک عمل می شد.

اظهار نظر مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح هر شهرسن صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و خواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر مدت رسیدگی به خواست پزشکی عمداً عث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارسن، عدم حضور جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها، سرز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صا و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

چگونه می توانم به رأی صا شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که ره معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها صا شده است اشته شد. سازمان نظام وظیفه این امکان را اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صاه اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و صورتی که از رأی صا شده توسط این کمیسیون هم راضی نشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید کمیسیون اسن بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عرتند از اعتراض به کمیسیون شهرسن، اعتراض به کمیسیون اسن، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت آسیب عروق اندامها است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده کمیسیون شهرسن

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرسن است. صورتی که به رأی شورای شهرسن ره رأی مربوط به معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها اعتراض داشته شید، ید اعتراض خود را کتً اعلام نمایید مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها انجام شود. شورای شهرسن متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، شورای شهرسن و قبل از اعزام به خدمت، تغییری وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قا به انجام خدمت نشید، ید مجدداً شورای شهرسن مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می شد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری آسیب عروق اندامها شید یا به آرای شورای شهرسن اعتراض داشته شید، ید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از لینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. توجه به شرایطن میزان هزینه معاینه جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای ر اول)۱۳۰٫۰۰۰ ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)۱۹۵٫۰۰۰ ریال

اگر شورای پزشکی شهرسن مربوطه معاینه لینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودن، نیاز به معاینه تخصصی آسیب عروق اندامها داشته شید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرسن ارسال می شود. صورت اصرار بر اعتراض مین هزینه ها از سوی شما نیج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص اسن ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

بررسی پرونده کمیسیون اسن

صورت اعتراض به رأی شورای شهرسن، می توانید دوره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما شورای اسن ارجاع داده می شود. اما صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) اسن نیز اعتراض داشته شید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای اسن یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از ریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و صورت عدم حضور، شورای مربوط حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرسن، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای اسن، متشکل از سه نفر پزشک متخصص اسن تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان خصوص معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صا نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده شورای عالی

اگر چنانچه شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته شید، پرونده شما شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صا شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صا شده شد ید عمل کنید.

آیا حین انجام خدمت سرزی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، صورتی که مشمولان حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارسن‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی نیروی مربوطه هستند قا به انجام خدمت نشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری پایان خدمت که کمتر از شش ماه نشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً اوراق معاینه ذکر و تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی

توجه داشته شید که برای یافت معافیت پزشکی ید مدارکی را به همراه داشته شید. به همراه داشتن این مدارک برای یافت معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها الزامیست و صورتی که هر یک از مدارک ماده نشد روند گرفتن معافیت تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و هنگام ارائه مدارک مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره۱ ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره ۵).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتح حساب عابر نک سپه و ج شماره حساب برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری آسیب عروق اندامها چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری آسیب عروق اندامها توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

معافیت پزشکی آسیب عروق اندامها

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۳۷:۲۵ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

معافیت پزشکی اسکولیوز

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مشمولان نظام وظیفه برخی از شرایط جسمی یا روانی قا به انجام خدمت نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری اسکولیوز نیز از جمله این بیماری هاست. و شما می توانید برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید. توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سرزی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر مشاوره معافیت پزشکی خدمت سرزی انجام شود. اولین گام آشنایی بیماری است که ادامه توضیحات اجمالی ره اسکولیوز ارائه می شود.

اندازه‌گیری زاویه کاب کژپشتی.

اگر یک فرد سالم ستون مهره‌ها را از روبرو یا پشت نگاه کنید به صورت یک خط راست دیده می‌شود. بیماری کَژپُشتی یا اسکولیوز (به انگلیسی: Scoliosis) انحراف جانبی ستون مهره‌ها (به راست یا چپ) می‌تواند به علت ناهنجاری مازادی (مثلاً نوروفیبروماتوز) یا اسکولیوز اکتسابی (مثلاً بیماری راشیتیسم) ایجاد شود.

اختلال عملکرد عضلات که ماهیچه‌آسیبی (میوپاتی) خوانده می‌شود به نوع خاصی از کژپشتی منجر می‌شود که به آن کژپشتیماهیچه‌آسیبی Myopathic می‌گویند. دیستروفی‌های عضلانی جزو این گروه قرار می‌گیرند.

ممکن است کژپشتی به علت اختلال عملکرد عصب ایجاد شود که بنام کژپشتی عصب‌آسیبی Neuropathic شناخته می‌شود.

مسئله مهمی که ید انحراف جانبی ستون فقرات توجه داشته شیم این است که جهت حرکت زوائد خاری spinous processes به سمت تقعر می‌شد حالیکه دنده‌ها و جسم مهره‌ها برخلاف زواید خاری چرخشی به طرف تحدب دارند. این پدیده (چرخش دنده‌ها به سمت تحدب) عث ایجاد برجستگی سمت تحدب می‌گردد که به آن کوهان خلفی posterior hump گفته می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

شرایط یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

یافت معافیت پزشکی اسکولیوز این نکته بسیار حائز اهمیت است که توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته شد. توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت شد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم کرده است:

 1. کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قا به انجام خدمت هستند.
 2. کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قا به انجام خدمت امور غیر رزمی می شند.
 3. کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقً قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
 4. مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سرزی را کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که مورد معافیت پزشکی ید به آن توجه داشته شید این است که زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری اسکولیوز از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است. برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزاسکولیوز بیش از ۳۰ جهمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بیش از ۴۵ جه معافیت دائم نظر گرفته شد.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای دارندگان مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بین ۲۰ ۴۵ جهمعاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی اسکولیوز چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سرزی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سرزی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی نظر گرفته می شوند یستی دارای بیماری روانی و یا جسمی شند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سرزی را از دست داده شند. توجه به نوع و جه سختی بیماری اسکولیوز، صورت یید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی اسکولیوز را یافت کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

منظور از معافیت از رزم برای بیماری اسکولیوز چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله اسکولیوز به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قا به انجام کارهای سنگین و قرار گیری شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. نتیجه دوران سرزی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری اسکولیوز دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهنی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. نتیجه معافیت پزشکی اسکولیوز از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته شید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً زمان صلح می شد و صورت نیاز از آن ها امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سرزان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می شند که بعد از پایان خدمت سرزی، از آن ها امور رزمی استفاده نخواهد شد.

برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز از کجا شروع کنم؟

برای یافت معافیت پزشکی، ابتدا ید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید و موفق نشوید ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید. حال که امکان معافیت پزشکی اسکولیوز را می دهید، ید طی کردن مراحل زیر گامهای لازم برای یافت کارت معافیت پزشکی اسکولیوز را بپیمایید.

مراحل یافت معافیت پزشکی اسکولیوز

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای یافت معافیت پزشکی اقدام می کنند این است که چه مراحلی را ید طی کنند. اینکه از کجا ید شروع کنند و به ترتیب به کجاها مراجعه کنند. اینجا قصد داریم به صورت کاملاً مفصل ره مراحل اقدام برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس ما همراه شید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز یافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، ید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته شید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می شد .
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +۱۰ یافت کنید.)
 4. این مرحله خواست شما توسط کاربر پلیس +‌۱۰ سیستم ثبت می شود. شما ید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +۱۰ پس بگیرید. شما ید این مدارک را همراه داشته شید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارسن از طریق پست به آس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می شند نیازی به مراجعه به بیمارسن نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارسن مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارسن (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آس شما جهت حضور شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

مراحل یید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، ید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای یافت معافیت اسکولیوز را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: یید بیماری اسکولیوز توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی بیمارسن

مرحله سوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته شید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته شید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از خواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی خصوص آنان ملاک عمل می شد.

اظهار نظر مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح هر شهرسن صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی اسکولیوز را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و خواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر مدت رسیدگی به خواست پزشکی عمداً عث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارسن، عدم حضور جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز، سرز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صا و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

چگونه می توانم به رأی صا شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که ره معافیت پزشکی اسکولیوز صا شده است اشته شد. سازمان نظام وظیفه این امکان را اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صاه اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و صورتی که از رأی صا شده توسط این کمیسیون هم راضی نشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید کمیسیون اسن بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عرتند از اعتراض به کمیسیون شهرسن، اعتراض به کمیسیون اسن، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت اسکولیوز است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده کمیسیون شهرسن

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرسن است. صورتی که به رأی شورای شهرسن ره رأی مربوط به معافیت پزشکی اسکولیوز اعتراض داشته شید، ید اعتراض خود را کتً اعلام نمایید مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز انجام شود. شورای شهرسن متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، شورای شهرسن و قبل از اعزام به خدمت، تغییری وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قا به انجام خدمت نشید، ید مجدداً شورای شهرسن مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می شد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری اسکولیوز شید یا به آرای شورای شهرسن اعتراض داشته شید، ید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از لینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. توجه به شرایطن میزان هزینه معاینه جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای ر اول)۱۳۰٫۰۰۰ ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)۱۹۵٫۰۰۰ ریال

اگر شورای پزشکی شهرسن مربوطه معاینه لینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودن، نیاز به معاینه تخصصی اسکولیوز داشته شید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی اسکولیوز معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرسن ارسال می شود. صورت اصرار بر اعتراض مین هزینه ها از سوی شما نیج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص اسن ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

بررسی پرونده کمیسیون اسن

صورت اعتراض به رأی شورای شهرسن، می توانید دوره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما شورای اسن ارجاع داده می شود. اما صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) اسن نیز اعتراض داشته شید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای اسن یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از ریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و صورت عدم حضور، شورای مربوط حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرسن، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای اسن، متشکل از سه نفر پزشک متخصص اسن تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان خصوص معافیت پزشکی اسکولیوز شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صا نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده شورای عالی

اگر چنانچه شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته شید، پرونده شما شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صا شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صا شده شد ید عمل کنید.

آیا حین انجام خدمت سرزی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، صورتی که مشمولان حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارسن‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی نیروی مربوطه هستند قا به انجام خدمت نشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری پایان خدمت که کمتر از شش ماه نشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً اوراق معاینه ذکر و تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی

توجه داشته شید که برای یافت معافیت پزشکی ید مدارکی را به همراه داشته شید. به همراه داشتن این مدارک برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز الزامیست و صورتی که هر یک از مدارک ماده نشد روند گرفتن معافیت تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و هنگام ارائه مدارک مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره۱ ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره ۵).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتح حساب عابر نک سپه و ج شماره حساب برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی اسکولیوز حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری اسکولیوز چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

معافیت پزشکی اسکولیوز

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۰۴:۰۶ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

معافیت پزشکی اسکولیوز

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مشمولان نظام وظیفه برخی از شرایط جسمی یا روانی قا به انجام خدمت نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری اسکولیوز نیز از جمله این بیماری هاست. و شما می توانید برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید. توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سرزی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر مشاوره معافیت پزشکی خدمت سرزی انجام شود. اولین گام آشنایی بیماری است که ادامه توضیحات اجمالی ره اسکولیوز ارائه می شود.

اندازه‌گیری زاویه کاب کژپشتی.

اگر یک فرد سالم ستون مهره‌ها را از روبرو یا پشت نگاه کنید به صورت یک خط راست دیده می‌شود. بیماری کَژپُشتی یا اسکولیوز (به انگلیسی: Scoliosis) انحراف جانبی ستون مهره‌ها (به راست یا چپ) می‌تواند به علت ناهنجاری مازادی (مثلاً نوروفیبروماتوز) یا اسکولیوز اکتسابی (مثلاً بیماری راشیتیسم) ایجاد شود.

اختلال عملکرد عضلات که ماهیچه‌آسیبی (میوپاتی) خوانده می‌شود به نوع خاصی از کژپشتی منجر می‌شود که به آن کژپشتیماهیچه‌آسیبی Myopathic می‌گویند. دیستروفی‌های عضلانی جزو این گروه قرار می‌گیرند.

ممکن است کژپشتی به علت اختلال عملکرد عصب ایجاد شود که بنام کژپشتی عصب‌آسیبی Neuropathic شناخته می‌شود.

مسئله مهمی که ید انحراف جانبی ستون فقرات توجه داشته شیم این است که جهت حرکت زوائد خاری spinous processes به سمت تقعر می‌شد حالیکه دنده‌ها و جسم مهره‌ها برخلاف زواید خاری چرخشی به طرف تحدب دارند. این پدیده (چرخش دنده‌ها به سمت تحدب) عث ایجاد برجستگی سمت تحدب می‌گردد که به آن کوهان خلفی posterior hump گفته می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

شرایط یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

یافت معافیت پزشکی اسکولیوز این نکته بسیار حائز اهمیت است که توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته شد. توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت شد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم کرده است:

 1. کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قا به انجام خدمت هستند.
 2. کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قا به انجام خدمت امور غیر رزمی می شند.
 3. کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقً قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
 4. مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سرزی را کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که مورد معافیت پزشکی ید به آن توجه داشته شید این است که زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری اسکولیوز از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است. برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزاسکولیوز بیش از ۳۰ جهمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بیش از ۴۵ جه معافیت دائم نظر گرفته شد.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای دارندگان مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بین ۲۰ ۴۵ جهمعاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی اسکولیوز چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سرزی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سرزی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی نظر گرفته می شوند یستی دارای بیماری روانی و یا جسمی شند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سرزی را از دست داده شند. توجه به نوع و جه سختی بیماری اسکولیوز، صورت یید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی اسکولیوز را یافت کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

منظور از معافیت از رزم برای بیماری اسکولیوز چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله اسکولیوز به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قا به انجام کارهای سنگین و قرار گیری شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. نتیجه دوران سرزی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری اسکولیوز دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهنی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. نتیجه معافیت پزشکی اسکولیوز از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته شید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً زمان صلح می شد و صورت نیاز از آن ها امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سرزان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می شند که بعد از پایان خدمت سرزی، از آن ها امور رزمی استفاده نخواهد شد.

برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز از کجا شروع کنم؟

برای یافت معافیت پزشکی، ابتدا ید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید و موفق نشوید ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید. حال که امکان معافیت پزشکی اسکولیوز را می دهید، ید طی کردن مراحل زیر گامهای لازم برای یافت کارت معافیت پزشکی اسکولیوز را بپیمایید.

مراحل یافت معافیت پزشکی اسکولیوز

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای یافت معافیت پزشکی اقدام می کنند این است که چه مراحلی را ید طی کنند. اینکه از کجا ید شروع کنند و به ترتیب به کجاها مراجعه کنند. اینجا قصد داریم به صورت کاملاً مفصل ره مراحل اقدام برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس ما همراه شید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز یافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، ید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته شید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می شد .
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +۱۰ یافت کنید.)
 4. این مرحله خواست شما توسط کاربر پلیس +‌۱۰ سیستم ثبت می شود. شما ید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +۱۰ پس بگیرید. شما ید این مدارک را همراه داشته شید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارسن از طریق پست به آس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می شند نیازی به مراجعه به بیمارسن نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارسن مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارسن (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آس شما جهت حضور شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

مراحل یید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، ید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای یافت معافیت اسکولیوز را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: یید بیماری اسکولیوز توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی بیمارسن

مرحله سوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته شید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته شید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از خواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی خصوص آنان ملاک عمل می شد.

اظهار نظر مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح هر شهرسن صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی اسکولیوز را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و خواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر مدت رسیدگی به خواست پزشکی عمداً عث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارسن، عدم حضور جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز، سرز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صا و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

چگونه می توانم به رأی صا شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که ره معافیت پزشکی اسکولیوز صا شده است اشته شد. سازمان نظام وظیفه این امکان را اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صاه اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و صورتی که از رأی صا شده توسط این کمیسیون هم راضی نشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید کمیسیون اسن بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عرتند از اعتراض به کمیسیون شهرسن، اعتراض به کمیسیون اسن، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت اسکولیوز است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده کمیسیون شهرسن

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرسن است. صورتی که به رأی شورای شهرسن ره رأی مربوط به معافیت پزشکی اسکولیوز اعتراض داشته شید، ید اعتراض خود را کتً اعلام نمایید مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز انجام شود. شورای شهرسن متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، شورای شهرسن و قبل از اعزام به خدمت، تغییری وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قا به انجام خدمت نشید، ید مجدداً شورای شهرسن مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می شد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری اسکولیوز شید یا به آرای شورای شهرسن اعتراض داشته شید، ید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از لینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. توجه به شرایطن میزان هزینه معاینه جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای ر اول)۱۳۰٫۰۰۰ ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)۱۹۵٫۰۰۰ ریال

اگر شورای پزشکی شهرسن مربوطه معاینه لینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودن، نیاز به معاینه تخصصی اسکولیوز داشته شید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی اسکولیوز معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرسن ارسال می شود. صورت اصرار بر اعتراض مین هزینه ها از سوی شما نیج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص اسن ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

بررسی پرونده کمیسیون اسن

صورت اعتراض به رأی شورای شهرسن، می توانید دوره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما شورای اسن ارجاع داده می شود. اما صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) اسن نیز اعتراض داشته شید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای اسن یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از ریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و صورت عدم حضور، شورای مربوط حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرسن، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای اسن، متشکل از سه نفر پزشک متخصص اسن تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان خصوص معافیت پزشکی اسکولیوز شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صا نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده شورای عالی

اگر چنانچه شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته شید، پرونده شما شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صا شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صا شده شد ید عمل کنید.

آیا حین انجام خدمت سرزی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، صورتی که مشمولان حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارسن‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی نیروی مربوطه هستند قا به انجام خدمت نشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری پایان خدمت که کمتر از شش ماه نشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً اوراق معاینه ذکر و تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی

توجه داشته شید که برای یافت معافیت پزشکی ید مدارکی را به همراه داشته شید. به همراه داشتن این مدارک برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز الزامیست و صورتی که هر یک از مدارک ماده نشد روند گرفتن معافیت تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و هنگام ارائه مدارک مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره۱ ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره ۵).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتح حساب عابر نک سپه و ج شماره حساب برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی اسکولیوز حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری اسکولیوز چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

معافیت پزشکی اسکولیوز

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۲۷:۳۹ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

معافیت پزشکی اسکولیوز

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مشمولان نظام وظیفه برخی از شرایط جسمی یا روانی قا به انجام خدمت نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری اسکولیوز نیز از جمله این بیماری هاست. و شما می توانید برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید. توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سرزی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر مشاوره معافیت پزشکی خدمت سرزی انجام شود. اولین گام آشنایی بیماری است که ادامه توضیحات اجمالی ره اسکولیوز ارائه می شود.

اندازه‌گیری زاویه کاب کژپشتی.

اگر یک فرد سالم ستون مهره‌ها را از روبرو یا پشت نگاه کنید به صورت یک خط راست دیده می‌شود. بیماری کَژپُشتی یا اسکولیوز (به انگلیسی: Scoliosis) انحراف جانبی ستون مهره‌ها (به راست یا چپ) می‌تواند به علت ناهنجاری مازادی (مثلاً نوروفیبروماتوز) یا اسکولیوز اکتسابی (مثلاً بیماری راشیتیسم) ایجاد شود.

اختلال عملکرد عضلات که ماهیچه‌آسیبی (میوپاتی) خوانده می‌شود به نوع خاصی از کژپشتی منجر می‌شود که به آن کژپشتیماهیچه‌آسیبی Myopathic می‌گویند. دیستروفی‌های عضلانی جزو این گروه قرار می‌گیرند.

ممکن است کژپشتی به علت اختلال عملکرد عصب ایجاد شود که بنام کژپشتی عصب‌آسیبی Neuropathic شناخته می‌شود.

مسئله مهمی که ید انحراف جانبی ستون فقرات توجه داشته شیم این است که جهت حرکت زوائد خاری spinous processes به سمت تقعر می‌شد حالیکه دنده‌ها و جسم مهره‌ها برخلاف زواید خاری چرخشی به طرف تحدب دارند. این پدیده (چرخش دنده‌ها به سمت تحدب) عث ایجاد برجستگی سمت تحدب می‌گردد که به آن کوهان خلفی posterior hump گفته می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

شرایط یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

یافت معافیت پزشکی اسکولیوز این نکته بسیار حائز اهمیت است که توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته شد. توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت شد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم کرده است:

 1. کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قا به انجام خدمت هستند.
 2. کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قا به انجام خدمت امور غیر رزمی می شند.
 3. کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقً قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
 4. مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سرزی را کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که مورد معافیت پزشکی ید به آن توجه داشته شید این است که زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری اسکولیوز از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است. برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزاسکولیوز بیش از ۳۰ جهمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بیش از ۴۵ جه معافیت دائم نظر گرفته شد.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای دارندگان مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بین ۲۰ ۴۵ جهمعاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی اسکولیوز چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سرزی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سرزی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی نظر گرفته می شوند یستی دارای بیماری روانی و یا جسمی شند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سرزی را از دست داده شند. توجه به نوع و جه سختی بیماری اسکولیوز، صورت یید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی اسکولیوز را یافت کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

منظور از معافیت از رزم برای بیماری اسکولیوز چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله اسکولیوز به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قا به انجام کارهای سنگین و قرار گیری شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. نتیجه دوران سرزی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری اسکولیوز دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهنی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. نتیجه معافیت پزشکی اسکولیوز از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته شید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً زمان صلح می شد و صورت نیاز از آن ها امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سرزان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می شند که بعد از پایان خدمت سرزی، از آن ها امور رزمی استفاده نخواهد شد.

برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز از کجا شروع کنم؟

برای یافت معافیت پزشکی، ابتدا ید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید و موفق نشوید ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید. حال که امکان معافیت پزشکی اسکولیوز را می دهید، ید طی کردن مراحل زیر گامهای لازم برای یافت کارت معافیت پزشکی اسکولیوز را بپیمایید.

مراحل یافت معافیت پزشکی اسکولیوز

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای یافت معافیت پزشکی اقدام می کنند این است که چه مراحلی را ید طی کنند. اینکه از کجا ید شروع کنند و به ترتیب به کجاها مراجعه کنند. اینجا قصد داریم به صورت کاملاً مفصل ره مراحل اقدام برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس ما همراه شید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز یافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، ید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته شید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می شد .
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +۱۰ یافت کنید.)
 4. این مرحله خواست شما توسط کاربر پلیس +‌۱۰ سیستم ثبت می شود. شما ید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +۱۰ پس بگیرید. شما ید این مدارک را همراه داشته شید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارسن از طریق پست به آس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می شند نیازی به مراجعه به بیمارسن نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارسن مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارسن (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آس شما جهت حضور شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

مراحل یید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، ید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای یافت معافیت اسکولیوز را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: یید بیماری اسکولیوز توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی بیمارسن

مرحله سوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته شید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته شید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از خواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی خصوص آنان ملاک عمل می شد.

اظهار نظر مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح هر شهرسن صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی اسکولیوز را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و خواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر مدت رسیدگی به خواست پزشکی عمداً عث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارسن، عدم حضور جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز، سرز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صا و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

چگونه می توانم به رأی صا شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که ره معافیت پزشکی اسکولیوز صا شده است اشته شد. سازمان نظام وظیفه این امکان را اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صاه اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و صورتی که از رأی صا شده توسط این کمیسیون هم راضی نشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید کمیسیون اسن بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عرتند از اعتراض به کمیسیون شهرسن، اعتراض به کمیسیون اسن، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت اسکولیوز است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده کمیسیون شهرسن

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرسن است. صورتی که به رأی شورای شهرسن ره رأی مربوط به معافیت پزشکی اسکولیوز اعتراض داشته شید، ید اعتراض خود را کتً اعلام نمایید مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز انجام شود. شورای شهرسن متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، شورای شهرسن و قبل از اعزام به خدمت، تغییری وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قا به انجام خدمت نشید، ید مجدداً شورای شهرسن مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می شد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری اسکولیوز شید یا به آرای شورای شهرسن اعتراض داشته شید، ید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از لینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. توجه به شرایطن میزان هزینه معاینه جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای ر اول)۱۳۰٫۰۰۰ ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)۱۹۵٫۰۰۰ ریال

اگر شورای پزشکی شهرسن مربوطه معاینه لینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودن، نیاز به معاینه تخصصی اسکولیوز داشته شید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی اسکولیوز معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرسن ارسال می شود. صورت اصرار بر اعتراض مین هزینه ها از سوی شما نیج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص اسن ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

بررسی پرونده کمیسیون اسن

صورت اعتراض به رأی شورای شهرسن، می توانید دوره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما شورای اسن ارجاع داده می شود. اما صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) اسن نیز اعتراض داشته شید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای اسن یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از ریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و صورت عدم حضور، شورای مربوط حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرسن، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای اسن، متشکل از سه نفر پزشک متخصص اسن تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان خصوص معافیت پزشکی اسکولیوز شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صا نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده شورای عالی

اگر چنانچه شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته شید، پرونده شما شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صا شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صا شده شد ید عمل کنید.

آیا حین انجام خدمت سرزی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، صورتی که مشمولان حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارسن‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی نیروی مربوطه هستند قا به انجام خدمت نشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری پایان خدمت که کمتر از شش ماه نشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً اوراق معاینه ذکر و تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی

توجه داشته شید که برای یافت معافیت پزشکی ید مدارکی را به همراه داشته شید. به همراه داشتن این مدارک برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز الزامیست و صورتی که هر یک از مدارک ماده نشد روند گرفتن معافیت تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و هنگام ارائه مدارک مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره۱ ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره ۵).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتح حساب عابر نک سپه و ج شماره حساب برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی اسکولیوز حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری اسکولیوز چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

معافیت پزشکی اسکولیوز

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۲:۵۷ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

معافیت پزشکی اسکولیوز

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مشمولان نظام وظیفه برخی از شرایط جسمی یا روانی قا به انجام خدمت نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری اسکولیوز نیز از جمله این بیماری هاست. و شما می توانید برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید. توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سرزی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر مشاوره معافیت پزشکی خدمت سرزی انجام شود. اولین گام آشنایی بیماری است که ادامه توضیحات اجمالی ره اسکولیوز ارائه می شود.

اندازه‌گیری زاویه کاب کژپشتی.

اگر یک فرد سالم ستون مهره‌ها را از روبرو یا پشت نگاه کنید به صورت یک خط راست دیده می‌شود. بیماری کَژپُشتی یا اسکولیوز (به انگلیسی: Scoliosis) انحراف جانبی ستون مهره‌ها (به راست یا چپ) می‌تواند به علت ناهنجاری مازادی (مثلاً نوروفیبروماتوز) یا اسکولیوز اکتسابی (مثلاً بیماری راشیتیسم) ایجاد شود.

اختلال عملکرد عضلات که ماهیچه‌آسیبی (میوپاتی) خوانده می‌شود به نوع خاصی از کژپشتی منجر می‌شود که به آن کژپشتیماهیچه‌آسیبی Myopathic می‌گویند. دیستروفی‌های عضلانی جزو این گروه قرار می‌گیرند.

ممکن است کژپشتی به علت اختلال عملکرد عصب ایجاد شود که بنام کژپشتی عصب‌آسیبی Neuropathic شناخته می‌شود.

مسئله مهمی که ید انحراف جانبی ستون فقرات توجه داشته شیم این است که جهت حرکت زوائد خاری spinous processes به سمت تقعر می‌شد حالیکه دنده‌ها و جسم مهره‌ها برخلاف زواید خاری چرخشی به طرف تحدب دارند. این پدیده (چرخش دنده‌ها به سمت تحدب) عث ایجاد برجستگی سمت تحدب می‌گردد که به آن کوهان خلفی posterior hump گفته می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

شرایط یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

یافت معافیت پزشکی اسکولیوز این نکته بسیار حائز اهمیت است که توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته شد. توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت شد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم کرده است:

 1. کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قا به انجام خدمت هستند.
 2. کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قا به انجام خدمت امور غیر رزمی می شند.
 3. کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقً قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
 4. مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قا به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سرزی را کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که مورد معافیت پزشکی ید به آن توجه داشته شید این است که زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری اسکولیوز از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است. برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزاسکولیوز بیش از ۳۰ جهمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بیش از ۴۵ جه معافیت دائم نظر گرفته شد.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)اسکولیوزبرای دارندگان مدارک کارشناسی و لاتر اسکولیوز بین ۲۰ ۴۵ جهمعاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی اسکولیوز چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سرزی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سرزی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی نظر گرفته می شوند یستی دارای بیماری روانی و یا جسمی شند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سرزی را از دست داده شند. توجه به نوع و جه سختی بیماری اسکولیوز، صورت یید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی اسکولیوز را یافت کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

منظور از معافیت از رزم برای بیماری اسکولیوز چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله اسکولیوز به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قا به انجام کارهای سنگین و قرار گیری شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. نتیجه دوران سرزی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری اسکولیوز دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهنی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. نتیجه معافیت پزشکی اسکولیوز از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته شید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً زمان صلح می شد و صورت نیاز از آن ها امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سرزان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می شند که بعد از پایان خدمت سرزی، از آن ها امور رزمی استفاده نخواهد شد.

برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز از کجا شروع کنم؟

برای یافت معافیت پزشکی، ابتدا ید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز اقدام نمایید و موفق نشوید ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید. حال که امکان معافیت پزشکی اسکولیوز را می دهید، ید طی کردن مراحل زیر گامهای لازم برای یافت کارت معافیت پزشکی اسکولیوز را بپیمایید.

مراحل یافت معافیت پزشکی اسکولیوز

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای یافت معافیت پزشکی اقدام می کنند این است که چه مراحلی را ید طی کنند. اینکه از کجا ید شروع کنند و به ترتیب به کجاها مراجعه کنند. اینجا قصد داریم به صورت کاملاً مفصل ره مراحل اقدام برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس ما همراه شید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز یافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، ید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته شید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می شد .
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +۱۰ یافت کنید.)
 4. این مرحله خواست شما توسط کاربر پلیس +‌۱۰ سیستم ثبت می شود. شما ید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +۱۰ پس بگیرید. شما ید این مدارک را همراه داشته شید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارسن از طریق پست به آس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می شند نیازی به مراجعه به بیمارسن نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارسن مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارسن (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آس شما جهت حضور شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

مراحل یید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، ید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای یافت معافیت اسکولیوز را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت یافت معافیت پزشکی اسکولیوز را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: یید بیماری اسکولیوز توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی بیمارسن

مرحله سوم: یید بیماری اسکولیوز توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته شید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته شید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از خواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی خصوص آنان ملاک عمل می شد.

اظهار نظر مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح هر شهرسن صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی اسکولیوز را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و خواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر مدت رسیدگی به خواست پزشکی عمداً عث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارسن، عدم حضور جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز، سرز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صا و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال

مشاوره حرفه ای تخصص ماست

برای اطلاع از آخرین اخر و ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه جامع علمی شما عزیزان میتوانید از طریق شماه زیر مشاورین مجرب تماس شید و پاسخ سوالات خود را یافت نمایید.

بدون گرفتن کد و پیش شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸

مرکز مشاوره آویژه

چگونه می توانم به رأی صا شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که ره معافیت پزشکی اسکولیوز صا شده است اشته شد. سازمان نظام وظیفه این امکان را اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صاه اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و صورتی که از رأی صا شده توسط این کمیسیون هم راضی نشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید کمیسیون اسن بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عرتند از اعتراض به کمیسیون شهرسن، اعتراض به کمیسیون اسن، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت اسکولیوز است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده کمیسیون شهرسن

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرسن است. صورتی که به رأی شورای شهرسن ره رأی مربوط به معافیت پزشکی اسکولیوز اعتراض داشته شید، ید اعتراض خود را کتً اعلام نمایید مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی اسکولیوز انجام شود. شورای شهرسن متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، شورای شهرسن و قبل از اعزام به خدمت، تغییری وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قا به انجام خدمت نشید، ید مجدداً شورای شهرسن مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می شد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری اسکولیوز شید یا به آرای شورای شهرسن اعتراض داشته شید، ید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از لینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. توجه به شرایطن میزان هزینه معاینه جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای ر اول)۱۳۰٫۰۰۰ ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)۱۹۵٫۰۰۰ ریال

اگر شورای پزشکی شهرسن مربوطه معاینه لینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودن، نیاز به معاینه تخصصی اسکولیوز داشته شید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارسن های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی اسکولیوز معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرسن ارسال می شود. صورت اصرار بر اعتراض مین هزینه ها از سوی شما نیج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص اسن ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارسن های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

بررسی پرونده کمیسیون اسن

صورت اعتراض به رأی شورای شهرسن، می توانید دوره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما شورای اسن ارجاع داده می شود. اما صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) اسن نیز اعتراض داشته شید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای اسن یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از ریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و صورت عدم حضور، شورای مربوط حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرسن، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای اسن، متشکل از سه نفر پزشک متخصص اسن تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان خصوص معافیت پزشکی اسکولیوز شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صا نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده شورای عالی

اگر چنانچه شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته شید، پرونده شما شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صا شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صا شده شد ید عمل کنید.

آیا حین انجام خدمت سرزی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، صورتی که مشمولان حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از ۶ ماه نشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارسن‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی نیروی مربوطه هستند قا به انجام خدمت نشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری پایان خدمت که کمتر از شش ماه نشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً اوراق معاینه ذکر و تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی

توجه داشته شید که برای یافت معافیت پزشکی ید مدارکی را به همراه داشته شید. به همراه داشتن این مدارک برای یافت معافیت پزشکی اسکولیوز الزامیست و صورتی که هر یک از مدارک ماده نشد روند گرفتن معافیت تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سرزی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و هنگام ارائه مدارک مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره۱ ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره۲).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره ۵).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتح حساب عابر نک سپه و ج شماره حساب برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی اسکولیوز حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری اسکولیوز چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری اسکولیوز توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

معافیت پزشکی اسکولیوز

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۱۵:۱۵ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

شرایط دریافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی چیست؟

5 / 5 ( 1 vote )

معافیت پزشکی بیماری های عمومی شامل چه کسانی میشود؟

انواع معافیت پزشکی بیماری های عمومی و سایر بیماری هایی که مشمولین آن گیر میشوند میتوانند راهی برای یافت معافیت های پزشکی شد. بیماری های عمومی طیف وسیعی از مشکلاتی است که صد زیادی از افراد جامعه و حتی کل دنیا به آن مبتلا میشوند. هم چنین به دلیل مشکلاتی که این بیماری برای مبتلایان به وجود میاورد. سازمان نظام وظیفه ی عمومی کشور تمهیداتی نظر گرفته است جوانان بر طبق آن بتوانند از مزایای معافیت استفاده کرده و انجام ندادن دوره ی خدمت ضرورت عث تشدید بیماری های خود نشوند. از این رو جوانان مشمول خدمت وظیفه سرزی ید قبل از هرگونه اقدام برای اعزام به خدمت ید از لحاظ سلامت جسمی و روحی مورد معاینه قرار گیرند. کسانی که این معاینات و آزمایشات از سلامت کامل برخوردار شوند میتوانند دوره ی خدمت خود را شروع کنند.

اما از طرف دیگر آن دسته از متقاضیانی که از انواع بیماری های عمومی و سایر بیماری های فهرست معافیت پزشکی رنج میبرند میتوانند از قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه بهره برده و برای یافت معافیت های پزشکی اقدامات لازم را مبذول نمایند. اما قبل از هر کاری جوانان ید شناخت کافی مورد بیماری خود و شرایط و ضوابط معافیت های پزشکی مرتبط آن بدست آوردند. زیرا شناخت این بیماری های عمومی بخش مهمی از پروسه ی یافت معافیت ها را تشکیل میدهد.

پس قبل از هر اقدامی بیماری های عمومی و انواع معافیت های بیماری های این بخش گسترده آشنا شوید. هر ساله به دلیل نا آشنا بودن افراد بیماری های عمومی و معافیت های این بیماری ها، مشمولین زیاد فرصت یافت معافیت های پزشکی را از دست خواهند داد. بنابراین قبل از هر اقدامی کسب اطلاعات بهترین و عاقلانه ترین راهکار برای جوانان مشمولین میشد.

انواع بیماری های عمومی برای معافیت پزشکی

بیماری های عمومی برای معافیت پزشکی، تعداد زیادی از بیماری ها را شامل میشود که مشمولین ید مورد آن ها بیشتر بدانند. فهرستی که هر ساله سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا اختیار متقاضیان قرار میدهد شامل بخش های زیادی از بیماری های مختلف است که جوانان بر اساس آن میتوانند از معافیت ها استفاده کنند. این فهرست بسیار گسترده است و هر ساله تعداد بیماری های آن نیز افزایش میابد. ید بدانید که قوانین معافیت های پزشکی اصلی ترین قوانینی است که هر ساله نظارت زیادی از سوی سد نیروهای مسلح بر آن میشود و تغییراتی نیز همراه است. تعریف کلی مورد بیماری های عمومی ید بگوییم که به مشکلات عمومی و قابل مانی که مشمولین به آن مبتلا شده و میتوانند پس از مدتی سلامتی خود را بدست آوردند بیماری عمومی گفته میشود.

هم چنین مشکلاتی مانند چاقی های مفرط یا کوه بودن قد نیز لیست بیماری های عمومی قرار گرفته اند که بسیار موثر بوده و صد زیادی از افراد از شرایط آن استفاده میکنند. این بیماری ها لیست زیر به طور کلی آورده شده است.

بیماری های عمومی معافیت های پزشکی خدمت وظیفه

 • بیماری های عمومی مدت مان بیش تر از یک ماه

 • جراحی های عمومی بهبودی کامل پس از چند ماه

 • مشکل کوه بودن قد

 • مشکل چاقی مفرط

 • مشکل لاغری مفرط

میبینید که مشکلات ظاهری مثل قد و وزن از جمله مواردی است که بخش مهم بیماری های عمومی را تشکیل میدهد. شاید برخی ور نداشته شند که سازمان نظام وظیفه به دلیل مشکلات چاقی یا لاغری به افراد مبتلا، معافیت پزشکی اعطا کند. اما این ها از جمله آخرین مصوتی است که سازمان نظام وظیفه تعیین کرده و مراجع ذیربط مجبور به اجرای این قوانین میشند. ادامه ی مقاله به شرح مفصلی از این قوانین خواهیم پرداخت.

از قوانین معافیت پزشکی بیماری های عمومی چه میدانید؟

قوانین معافیت پزشکی بیماری های عمومی چند سالی است که تغییرات زیادی نکرده است. اما نمیتوان به طور قطعی گفت که این قوانین بی تغییر خواهند ماند. بنابراین کسانی که قصد خواست و یافت معافیت های پزشکی بیماری های عمومی را دارند ید هر چه سریع تر مدارک خود را تهیه و مراحل یافت معافیت را طی کنند. از طرف دیگر به دلیل اهمیت تحصیل دانشگاه و تغییر قوانین معافیت به دلیل تحصیل کرده بودن مشمولین، متقاضیان بهتر است که قبل از ادامه دادن تحصیل خود دانشگاه ها، گرفتن معافیت پزشکی را اولویت قرار دهند. بیماری های عمومی نیز قوانین و شرایط خاص خود را داشته که میتوان به قوانین مهم زیر اشاره کرد.

 1. بند ۱ بخش بیماری های عمومی

بیماری های قابل علاج مدت مان طولانی بیش از ۱ ماه و بیشتر: معافیت ۶ ماهه یا یکساله ی موقت

بیماری ها و اعمال جراحی های که مشمولین پس از آن نیازمند مرخصی و گذراندن دوره ی نقاحت شند: معافیت موقت ۶ ماه یکسال

 1. بند ۲ بخش بیماری های عمومی

کوهی قد کمتر از ۱۴۵ سانت برای مشمولین دارای زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم: معاف دائمی

کوهی قد کمتر از ۱۴۰ سالنتی متر برای افراد مک لیسانس و مدارک لاتر: معاف دائمی

کوهی قد طول قد بین ۱۴۵ ۱۵۵ برای دارندگان مک زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم: معافیت خدمات رزمی

مشکل قد طول قد بین ۱۴۰ ۱۵۵ سانت برای افراد مدارک کارشناسی و لاتر از آن: معافیت خدمات رزمی

 1. بند ۳ بخش بیماری های عمومی

مشمولین چاق bmi بیشتر از ۳۵: معاف از رزم

 1. بند ۴ بخش بیماری های عمومی

مشمولین لاغر bmi کمتر از ۱۷: معاف از رزم

شرایط یافت معافیت پزشکی لاغری و چاقی چیست؟

شرایط یافت معافیت پزشکی لاغری و چاقی اگرچه زیاد سخت به نظر نمیرسد. اما مشمولین ید این ره بدانند که مشکلات چاقی و لاغری معافیت های دائمی بر نخواهند داشت. معافیت های اصلی این موارد بیماری های عمومی شامل معافیت های خدمات رزمی است. شاید گذشته افراد چاق میتوانستند از معافیت های دائمی استفاده کنند. اما به دلیل افزایش متقاضیان که برخی از آن ها قرص های چاقی نیز مصرف میکردند بتوانند معافیت یافت کنند این قانون شامل تغییراتی شده و امروزه تنها معاف از خدمات رزم را برمیگیرد.

شرایط اصلی معافیت های چاقی و لاغری

 • چاقی احتساب bmi بیش از ۳۵
 • لاغری احتساب bmi بیش از ۱۷

معافیت پزشکی کوهی قد ممکن است؟

شرایط معافیت پزشکی کوهی قد یکی از جالب ترین مواردی است که سازمان نظام وظیفه این سال ها قوانینی این ره وضع کرده است. اگرچه شرایط معافیت های پزشکی زیاد هم آسان نیست. اما هر ساله صد زیادی از مشمولین متقاضی میتوانند از این معافیت ها بهره مند شوند. البته به شرط آن که شرایط لازم برای این معافیت ها را داشته شند. برای افرادی که از کوهی قد رنج میبرند نیز شرایط و ضوابطی عمومی و اختصاصی نظر گرفته شده است که مشمولین ید این شرایط را نظر گرفته و پس از آن برای تحویل مدارک به دفاتر پلیس+ ۱۰ مراجعه کنند.

ضوابط یافت معافیت کوهی قد

 • داشتن حداقل سن برای یافت معافیت( رسیدن به سن مشمولیت برای افراد لازم است)

 • کوهی قد حداقل کمتر ۱۴۵ سانتی متر( برای دارندگان مدارک دانشگاهی لاتر این عدد تغییر خواهد کرد)

 • کوهی قد کمتر از ۱۴۰ سانتی متر( برای دارندگان مک لیسانس و مدارک لاتر)

 • کوهی قد بین ۱۴۵ ۱۵۵ سانتی متر

 • شرایط کوهی قد بین ۱۴۰ ۱۵۵ سانتی متر( برای دارندگان مک تحصیلی دانشگاهی)

این شرایط کلی برای همه ی مشمولین نظر گرفته میشود. کسانی که مشکلات کوهی قد مواجه هستند میتوانند پس از خواست معافیت کمیسیون حضور داشته شند. زیرا این افراد نیازی به مراجعه به بیمارسن پیدا نخواهند کرد. بر اساس قوانین معافیت سازمان نظام وظیفه، مشکلات ظاهری مانند کوهی قد و نقص عضو ها نیازی به آزمایشات بیمارسنی ندارد.

مراحل یافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی

یافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+ ۱۰ شروع میشود. چند سال گذشته سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به دلیل سهولت انجام کارهای مشمولین متقاضی، مراحل اولیه و تحویل مدارک مشمولین را از طریق دفاتر انتظامی پلیس+ ۱۰ ممکن ساخته است. پس مشمولین قبل از هر گونه اقدام یکی از نزدیک ترین مراکز خدمات الکترونیک انتظامی به محل زندگی خود را شناسایی کرده و سپس اقدامات زیر را به ترتیب پشت سر بگذارد.

اقدامات اولیه برای یافت معافیت بیماری های عمومی خدمت سرزی

 1. گرفتن دفترچه ی راهنمای معافیت سرزی و مطالعه ی آن اولین اقدام مهم برای گرفتن معافیت پزشکی است.
 2. آماده سازی مدارک لازم مشمولین از جمله مدارک شناسایی فردی و تکمیل فرم های مورد نیاز.
 3. انجام معاینات اولیه توسط پزشک معتمد سد نیروهای مسلح برای بررسی بیماری و تکمیل فرم و همچنین انجام واکسیناسیون توسط مشمولین.
 4. تکمیل پرونده ی مدارک و تحویل تمام اسناد و مدارک به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی.
 5. خواست ثبت معافیت بیماری های عمومی توجه به ییدیه پزشک اولیه.
 6. منتظر ماندن برای یافت دعوت نامه و گرفتن معرفی نامه برای بیمارسن.
 7. انجام به موقع آزمایشات اصلی بیمارسن های تحت نظارت سد نیروهای مسلح و سازمان نظام وظیفه.
 8. گرفتن دعوت نامه برای حضور کمیسیون پزشکی معافیت که ید ریخ و ساعت مشخص مشمولین آنجا حضور به عمل رسانند.
 9. حضور کمیسیون ویافت رای هیئت پزشکی رسیدگی به معافیت های پزشکی بیماری های عمومی.
 10. منتظر ماندن برای یافت کارت معافیت سرزی نظام وظیفه.

مدارک لازم معافیت پزشکی بیماری های عمومی کدام است؟

مدارک لازم معافیت پزشکی بیماری های عمومی و جمع آوری آن ها به متقاضیان معافیت های پزشکی کمک میکند سریع تر مراحل لازم را پشت سر بگذارند. دسترس بودن این مدارک از مدارک شناسایی اولیه گرفته مدارک و پرونده های پزشکی، همه و همه ضرورت بسیاری برای یافت معافیت دارد. واقع مشمولینی که مدارک ناقص برای معافیت های بیماری های عمومی اقدام میکنند به نتیجه ی مطلوب نخواهند رسید. پس برای پیشبرد مراحل معافیت پزشکی، مدارک خود را آماده کرده و حد امکان اطلاعات کافی بدست آورید. مدارک لازمی که هر مشمول متقاضی معافیت های پزشکی بیماری های عمومی ید خود همراه داشته شد و به سازمان مربوطه تحویل دهد موارد زیر است.

مدارک لازم برای معافیت بیماری های عمومی خدمت سرزی

 • عکس پرسنلی( ۲ قطعه عکس ۳*۴ رنگی پس زمینه ی سفید و صورت مشمول به شکل تمام رخ)
 • شناسنامه( اصل شناسنامه ی فرد به همراه تصویر تمام صفحات آن به ویژه صفحه ی توضیحات)
 • کارت شناسایی ملی( کارت ملی هوشمند و کپی از پشت و روی آن)
 • فیش نکی( فیش واریزی نک سپه مخصوص متقاضیان معافیت پزشکی بیماری های عمومی)
 • فرم معاینه ی پزشکی( تکمیل فرم شماره ۲ و یید پزشکی از طریق پزشکان نیروهای مسلح)
 • فرم وضعیت مشمولین( تکمیل فرم شماره ۱ شامل مشخصات فردی و وضعیت تحصیلی)
 • فرم واکسیناسیون( تکمیل فرم شماره ۵ توسط پزشک)
 • مک تحصیلی( آخرین مک تحصیلی یا مک فارغ التحصیلی فرد متقاضی)

همه ی این مدارک مهم تلقی میشوند اما متقاضیان ید بدانند که بخش مهم این مدارک شامل فرمی است که توسط پزشک نظام وظیفه تکمیل خواهد شد. زیرا این پزشک معاینات اولیه را بر روی مشمولین بیمار انجام داده و نظر نهایی خود را فرم خواهد نوشت. سازمان نظام وظیفه بر اساس یید و بررسی های پزشک اولیه خواست انجام فرآیند معافیت پزشکی مشمولین موافقت خواهند کرد. پس برای بهتر انجام شدن این فرآیند بهتر است مشمولین پرونده ی پزشکی خود را هنگام مراجعه به پزشک به همراه داشته شند.

سوالات متداول

بیماری های عمومی معافیت پزشکی چیست؟

بیماری های عمومی انواع مشکلات لاغری، چاقی مفرط و کوهی قد را شامل میشود. هم چنین به مشکلاتی نیز گفته میشود که جوانان آن گیر شده و این بیماری ها پشت سر گذاشتن دوره ی نقاهت قابل مان خواهند بود.

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های عمومی چه کسانی هستند؟

این افراد کسانی هستند که از بیماری های عمومی چاقی یا لاغری رنج میبرند. مشمولین برای یافت هریک از این معافیت ها ید شرایط بیماری را مطالعه کنند و سپس اقدامات لازم را انجام دهند.

معافیت پزشکی بیماری های عمومی چگونه است؟

معافیت پزشکی بیماری های بخش عمومی شامل همه ی معافیت ها میشد. این معافیت ها که بهترین نوع آن دائمی میشد. که برای افراد بیماری ها و مشکلات مزمن استفاده میشود. ولی معافیت های موقت و خدمات رزمی را نیز برمیگیرد که برای افرادی نظر گرفته میشود که بیماری آنان انجام دوره ی ضرورت تشدید نخواهد شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات خدمت سرزی و افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط یافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی چیست؟

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۴۵:۲۷ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

شرایط دریافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی چیست؟

5 / 5 ( 1 vote )

معافیت پزشکی بیماری های عمومی شامل چه کسانی میشود؟

انواع معافیت پزشکی بیماری های عمومی و سایر بیماری هایی که مشمولین آن گیر میشوند میتوانند راهی برای یافت معافیت های پزشکی شد. بیماری های عمومی طیف وسیعی از مشکلاتی است که صد زیادی از افراد جامعه و حتی کل دنیا به آن مبتلا میشوند. هم چنین به دلیل مشکلاتی که این بیماری برای مبتلایان به وجود میاورد. سازمان نظام وظیفه ی عمومی کشور تمهیداتی نظر گرفته است جوانان بر طبق آن بتوانند از مزایای معافیت استفاده کرده و انجام ندادن دوره ی خدمت ضرورت عث تشدید بیماری های خود نشوند. از این رو جوانان مشمول خدمت وظیفه سرزی ید قبل از هرگونه اقدام برای اعزام به خدمت ید از لحاظ سلامت جسمی و روحی مورد معاینه قرار گیرند. کسانی که این معاینات و آزمایشات از سلامت کامل برخوردار شوند میتوانند دوره ی خدمت خود را شروع کنند.

اما از طرف دیگر آن دسته از متقاضیانی که از انواع بیماری های عمومی و سایر بیماری های فهرست معافیت پزشکی رنج میبرند میتوانند از قوانین و مقررات سازمان نظام وظیفه بهره برده و برای یافت معافیت های پزشکی اقدامات لازم را مبذول نمایند. اما قبل از هر کاری جوانان ید شناخت کافی مورد بیماری خود و شرایط و ضوابط معافیت های پزشکی مرتبط آن بدست آوردند. زیرا شناخت این بیماری های عمومی بخش مهمی از پروسه ی یافت معافیت ها را تشکیل میدهد.

پس قبل از هر اقدامی بیماری های عمومی و انواع معافیت های بیماری های این بخش گسترده آشنا شوید. هر ساله به دلیل نا آشنا بودن افراد بیماری های عمومی و معافیت های این بیماری ها، مشمولین زیاد فرصت یافت معافیت های پزشکی را از دست خواهند داد. بنابراین قبل از هر اقدامی کسب اطلاعات بهترین و عاقلانه ترین راهکار برای جوانان مشمولین میشد.

انواع بیماری های عمومی برای معافیت پزشکی

بیماری های عمومی برای معافیت پزشکی، تعداد زیادی از بیماری ها را شامل میشود که مشمولین ید مورد آن ها بیشتر بدانند. فهرستی که هر ساله سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا اختیار متقاضیان قرار میدهد شامل بخش های زیادی از بیماری های مختلف است که جوانان بر اساس آن میتوانند از معافیت ها استفاده کنند. این فهرست بسیار گسترده است و هر ساله تعداد بیماری های آن نیز افزایش میابد. ید بدانید که قوانین معافیت های پزشکی اصلی ترین قوانینی است که هر ساله نظارت زیادی از سوی سد نیروهای مسلح بر آن میشود و تغییراتی نیز همراه است. تعریف کلی مورد بیماری های عمومی ید بگوییم که به مشکلات عمومی و قابل مانی که مشمولین به آن مبتلا شده و میتوانند پس از مدتی سلامتی خود را بدست آوردند بیماری عمومی گفته میشود.

هم چنین مشکلاتی مانند چاقی های مفرط یا کوه بودن قد نیز لیست بیماری های عمومی قرار گرفته اند که بسیار موثر بوده و صد زیادی از افراد از شرایط آن استفاده میکنند. این بیماری ها لیست زیر به طور کلی آورده شده است.

بیماری های عمومی معافیت های پزشکی خدمت وظیفه

 • بیماری های عمومی مدت مان بیش تر از یک ماه

 • جراحی های عمومی بهبودی کامل پس از چند ماه

 • مشکل کوه بودن قد

 • مشکل چاقی مفرط

 • مشکل لاغری مفرط

میبینید که مشکلات ظاهری مثل قد و وزن از جمله مواردی است که بخش مهم بیماری های عمومی را تشکیل میدهد. شاید برخی ور نداشته شند که سازمان نظام وظیفه به دلیل مشکلات چاقی یا لاغری به افراد مبتلا، معافیت پزشکی اعطا کند. اما این ها از جمله آخرین مصوتی است که سازمان نظام وظیفه تعیین کرده و مراجع ذیربط مجبور به اجرای این قوانین میشند. ادامه ی مقاله به شرح مفصلی از این قوانین خواهیم پرداخت.

از قوانین معافیت پزشکی بیماری های عمومی چه میدانید؟

قوانین معافیت پزشکی بیماری های عمومی چند سالی است که تغییرات زیادی نکرده است. اما نمیتوان به طور قطعی گفت که این قوانین بی تغییر خواهند ماند. بنابراین کسانی که قصد خواست و یافت معافیت های پزشکی بیماری های عمومی را دارند ید هر چه سریع تر مدارک خود را تهیه و مراحل یافت معافیت را طی کنند. از طرف دیگر به دلیل اهمیت تحصیل دانشگاه و تغییر قوانین معافیت به دلیل تحصیل کرده بودن مشمولین، متقاضیان بهتر است که قبل از ادامه دادن تحصیل خود دانشگاه ها، گرفتن معافیت پزشکی را اولویت قرار دهند. بیماری های عمومی نیز قوانین و شرایط خاص خود را داشته که میتوان به قوانین مهم زیر اشاره کرد.

 1. بند ۱ بخش بیماری های عمومی

بیماری های قابل علاج مدت مان طولانی بیش از ۱ ماه و بیشتر: معافیت ۶ ماهه یا یکساله ی موقت

بیماری ها و اعمال جراحی های که مشمولین پس از آن نیازمند مرخصی و گذراندن دوره ی نقاحت شند: معافیت موقت ۶ ماه یکسال

 1. بند ۲ بخش بیماری های عمومی

کوهی قد کمتر از ۱۴۵ سانت برای مشمولین دارای زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم: معاف دائمی

کوهی قد کمتر از ۱۴۰ سالنتی متر برای افراد مک لیسانس و مدارک لاتر: معاف دائمی

کوهی قد طول قد بین ۱۴۵ ۱۵۵ برای دارندگان مک زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم: معافیت خدمات رزمی

مشکل قد طول قد بین ۱۴۰ ۱۵۵ سانت برای افراد مدارک کارشناسی و لاتر از آن: معافیت خدمات رزمی

 1. بند ۳ بخش بیماری های عمومی

مشمولین چاق bmi بیشتر از ۳۵: معاف از رزم

 1. بند ۴ بخش بیماری های عمومی

مشمولین لاغر bmi کمتر از ۱۷: معاف از رزم

شرایط یافت معافیت پزشکی لاغری و چاقی چیست؟

شرایط یافت معافیت پزشکی لاغری و چاقی اگرچه زیاد سخت به نظر نمیرسد. اما مشمولین ید این ره بدانند که مشکلات چاقی و لاغری معافیت های دائمی بر نخواهند داشت. معافیت های اصلی این موارد بیماری های عمومی شامل معافیت های خدمات رزمی است. شاید گذشته افراد چاق میتوانستند از معافیت های دائمی استفاده کنند. اما به دلیل افزایش متقاضیان که برخی از آن ها قرص های چاقی نیز مصرف میکردند بتوانند معافیت یافت کنند این قانون شامل تغییراتی شده و امروزه تنها معاف از خدمات رزم را برمیگیرد.

شرایط اصلی معافیت های چاقی و لاغری

 • چاقی احتساب bmi بیش از ۳۵
 • لاغری احتساب bmi بیش از ۱۷

معافیت پزشکی کوهی قد ممکن است؟

شرایط معافیت پزشکی کوهی قد یکی از جالب ترین مواردی است که سازمان نظام وظیفه این سال ها قوانینی این ره وضع کرده است. اگرچه شرایط معافیت های پزشکی زیاد هم آسان نیست. اما هر ساله صد زیادی از مشمولین متقاضی میتوانند از این معافیت ها بهره مند شوند. البته به شرط آن که شرایط لازم برای این معافیت ها را داشته شند. برای افرادی که از کوهی قد رنج میبرند نیز شرایط و ضوابطی عمومی و اختصاصی نظر گرفته شده است که مشمولین ید این شرایط را نظر گرفته و پس از آن برای تحویل مدارک به دفاتر پلیس+ ۱۰ مراجعه کنند.

ضوابط یافت معافیت کوهی قد

 • داشتن حداقل سن برای یافت معافیت( رسیدن به سن مشمولیت برای افراد لازم است)

 • کوهی قد حداقل کمتر ۱۴۵ سانتی متر( برای دارندگان مدارک دانشگاهی لاتر این عدد تغییر خواهد کرد)

 • کوهی قد کمتر از ۱۴۰ سانتی متر( برای دارندگان مک لیسانس و مدارک لاتر)

 • کوهی قد بین ۱۴۵ ۱۵۵ سانتی متر

 • شرایط کوهی قد بین ۱۴۰ ۱۵۵ سانتی متر( برای دارندگان مک تحصیلی دانشگاهی)

این شرایط کلی برای همه ی مشمولین نظر گرفته میشود. کسانی که مشکلات کوهی قد مواجه هستند میتوانند پس از خواست معافیت کمیسیون حضور داشته شند. زیرا این افراد نیازی به مراجعه به بیمارسن پیدا نخواهند کرد. بر اساس قوانین معافیت سازمان نظام وظیفه، مشکلات ظاهری مانند کوهی قد و نقص عضو ها نیازی به آزمایشات بیمارسنی ندارد.

مراحل یافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی

یافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+ ۱۰ شروع میشود. چند سال گذشته سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به دلیل سهولت انجام کارهای مشمولین متقاضی، مراحل اولیه و تحویل مدارک مشمولین را از طریق دفاتر انتظامی پلیس+ ۱۰ ممکن ساخته است. پس مشمولین قبل از هر گونه اقدام یکی از نزدیک ترین مراکز خدمات الکترونیک انتظامی به محل زندگی خود را شناسایی کرده و سپس اقدامات زیر را به ترتیب پشت سر بگذارد.

اقدامات اولیه برای یافت معافیت بیماری های عمومی خدمت سرزی

 1. گرفتن دفترچه ی راهنمای معافیت سرزی و مطالعه ی آن اولین اقدام مهم برای گرفتن معافیت پزشکی است.
 2. آماده سازی مدارک لازم مشمولین از جمله مدارک شناسایی فردی و تکمیل فرم های مورد نیاز.
 3. انجام معاینات اولیه توسط پزشک معتمد سد نیروهای مسلح برای بررسی بیماری و تکمیل فرم و همچنین انجام واکسیناسیون توسط مشمولین.
 4. تکمیل پرونده ی مدارک و تحویل تمام اسناد و مدارک به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی.
 5. خواست ثبت معافیت بیماری های عمومی توجه به ییدیه پزشک اولیه.
 6. منتظر ماندن برای یافت دعوت نامه و گرفتن معرفی نامه برای بیمارسن.
 7. انجام به موقع آزمایشات اصلی بیمارسن های تحت نظارت سد نیروهای مسلح و سازمان نظام وظیفه.
 8. گرفتن دعوت نامه برای حضور کمیسیون پزشکی معافیت که ید ریخ و ساعت مشخص مشمولین آنجا حضور به عمل رسانند.
 9. حضور کمیسیون ویافت رای هیئت پزشکی رسیدگی به معافیت های پزشکی بیماری های عمومی.
 10. منتظر ماندن برای یافت کارت معافیت سرزی نظام وظیفه.

مدارک لازم معافیت پزشکی بیماری های عمومی کدام است؟

مدارک لازم معافیت پزشکی بیماری های عمومی و جمع آوری آن ها به متقاضیان معافیت های پزشکی کمک میکند سریع تر مراحل لازم را پشت سر بگذارند. دسترس بودن این مدارک از مدارک شناسایی اولیه گرفته مدارک و پرونده های پزشکی، همه و همه ضرورت بسیاری برای یافت معافیت دارد. واقع مشمولینی که مدارک ناقص برای معافیت های بیماری های عمومی اقدام میکنند به نتیجه ی مطلوب نخواهند رسید. پس برای پیشبرد مراحل معافیت پزشکی، مدارک خود را آماده کرده و حد امکان اطلاعات کافی بدست آورید. مدارک لازمی که هر مشمول متقاضی معافیت های پزشکی بیماری های عمومی ید خود همراه داشته شد و به سازمان مربوطه تحویل دهد موارد زیر است.

مدارک لازم برای معافیت بیماری های عمومی خدمت سرزی

 • عکس پرسنلی( ۲ قطعه عکس ۳*۴ رنگی پس زمینه ی سفید و صورت مشمول به شکل تمام رخ)
 • شناسنامه( اصل شناسنامه ی فرد به همراه تصویر تمام صفحات آن به ویژه صفحه ی توضیحات)
 • کارت شناسایی ملی( کارت ملی هوشمند و کپی از پشت و روی آن)
 • فیش نکی( فیش واریزی نک سپه مخصوص متقاضیان معافیت پزشکی بیماری های عمومی)
 • فرم معاینه ی پزشکی( تکمیل فرم شماره ۲ و یید پزشکی از طریق پزشکان نیروهای مسلح)
 • فرم وضعیت مشمولین( تکمیل فرم شماره ۱ شامل مشخصات فردی و وضعیت تحصیلی)
 • فرم واکسیناسیون( تکمیل فرم شماره ۵ توسط پزشک)
 • مک تحصیلی( آخرین مک تحصیلی یا مک فارغ التحصیلی فرد متقاضی)

همه ی این مدارک مهم تلقی میشوند اما متقاضیان ید بدانند که بخش مهم این مدارک شامل فرمی است که توسط پزشک نظام وظیفه تکمیل خواهد شد. زیرا این پزشک معاینات اولیه را بر روی مشمولین بیمار انجام داده و نظر نهایی خود را فرم خواهد نوشت. سازمان نظام وظیفه بر اساس یید و بررسی های پزشک اولیه خواست انجام فرآیند معافیت پزشکی مشمولین موافقت خواهند کرد. پس برای بهتر انجام شدن این فرآیند بهتر است مشمولین پرونده ی پزشکی خود را هنگام مراجعه به پزشک به همراه داشته شند.

سوالات متداول

بیماری های عمومی معافیت پزشکی چیست؟

بیماری های عمومی انواع مشکلات لاغری، چاقی مفرط و کوهی قد را شامل میشود. هم چنین به مشکلاتی نیز گفته میشود که جوانان آن گیر شده و این بیماری ها پشت سر گذاشتن دوره ی نقاهت قابل مان خواهند بود.

مشمولین معافیت پزشکی بیماری های عمومی چه کسانی هستند؟

این افراد کسانی هستند که از بیماری های عمومی چاقی یا لاغری رنج میبرند. مشمولین برای یافت هریک از این معافیت ها ید شرایط بیماری را مطالعه کنند و سپس اقدامات لازم را انجام دهند.

معافیت پزشکی بیماری های عمومی چگونه است؟

معافیت پزشکی بیماری های بخش عمومی شامل همه ی معافیت ها میشد. این معافیت ها که بهترین نوع آن دائمی میشد. که برای افراد بیماری ها و مشکلات مزمن استفاده میشود. ولی معافیت های موقت و خدمات رزمی را نیز برمیگیرد که برای افرادی نظر گرفته میشود که بیماری آنان انجام دوره ی ضرورت تشدید نخواهد شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات خدمت سرزی و افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

شرایط یافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی چیست؟

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۳۶:۳۶ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سربازی

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سرزی و سوالات متدوال این ره چیست؟

“مشاوره اعزام به خدمت مشمولان خدمت سرزی ” آیا قوانین اعزام به خدمت سرزی آشنا هستید؟ به منظور آشنایی نحوه اعزام به خدمت مشمولان سرزی و قوانین مربوط به آن ادامه همراهی کنید.

نحوه احضار و مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سرزی

هرفرد ذکور ایرانی از اولین ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است. خدمات مشاوره اعزام به خدمت این حیطه شامله:

 1. مشمولان زیر دیپلم حداکثر اول ماه تولد سالی که آن به سن ۱۸ سال تمام می رسند .
 2. مشمولان زیر دیپلم که بصورت حضوری مشغول به تحصیل بوده و سال اعزام آن‌ها سپری شده است، صورت ترک تحصیل حداکثر ۱سال مهلت دارند که وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 3. مشمولان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها صورت فراغت از تحصیل حداکثر ۱ سال مهلت دارند که وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 4. مشمولان دانشجو صورت ترک تحصیل، انصراف و یا اخراج از دانشگاه، حداکثر یک سال مهلت دارند که وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 5. مشمولانی که دانشگاه‌های خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند صورت فراغت از تحصیل، انصراف، اخراج و یا ترک تحصیل، حداکثر یکسال مهلت دارند وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 6. مشمولان دارای مک تحصیلی زیر دیپلم ، دیپلم و فوق دیپلم نوزدهم هرماه و دارندگان مک تحصیلی کارشناسی و لاتر ، اول ماههای زوج به خدمت اعزام می شوند .

مدارک مورد نیاز اعزام به خدمت سرزی

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولین.
 2. برگ معاینه اولیه و واکسیناسیون مشمولین.
 3. اصل و تصویر کارت ملی یا کارت موقت ملی مشمول.
 4. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکس دار مشمول.
 5. اصل و تصویر گواهی آخرین مک تحصیلی که توسط مرجع صاکننده یا دفتر ثبت اسناد برابر اصل شده شد.
 6. یک قطعه عکس سیاه و سفید ۴*۳ تمام رخ مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).
 7. مشمولانی که دارای گواهی کسر خدمت جبهه، جانزی والدین و بسیج می شند، می یست گواهی مذکور را مدارک خود به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ارایه نمایند.

فرایند مراجعه و اقدام مشاوره اعزام به خدمت

 • یافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز خواست اعزام.
 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به همراه کلیه مدارک مورد نیاز.
 • ثبت خواست سامانه توسط کاربر پلیس+۱۰٫
 • برگه آماده به خدمت مشمولان خدمت وظیفه عمومی (برگه سفید هولوگرام دار) : پس از ثبت خواست اعزام دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)، برگه آماده به خدمت شماره سریال و هولگرام بلافاصله مشخص شدن ریخ اعزام به مشمول تحویل می گردد.
 • برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح: این برگ مشخص شدن نیروی به کار گیرنده، نام مرکز آموزش و آس محل اعزام حداکثر ده روز قبل از ریخ اعزام به خدمت مشمولان دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به مشمول تحویل می گردد.

مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی چق است؟

” سن و مدت زمان اعزام به خدمت سرزی ” : مشمولانی که به سن مشمولیت رسیده اند ید برای اعزام به سرزی اقدام کنند. غیبت نخورند. فرد مشمولی که حال س خواندن میشد گرفتن معافیت تحصیلی میتواند خدمت سرزی را به تعویق بیندازد.برای آنکه فرد غیبت نخورد ید پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی تمام طی مدت ۶ ماه برای اعزام به خدمت به پلیس +۱۰ مراجعه کند. همچنین افرادی که پس از رسیدن به سن مشمولیت ترک تحصیل یا از تحصیل انصراف داده اند، یک سال فرصت دارند خود را معرفی کنند غایب نشوند.

حداکثر مدت استفاده از معافیت های تحصیلی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل میشد:

 • دانش آموزان پسر حداکثر سن ۲۰ سالگی فرصت دارند، از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 • برای افرادی که مقاطع کاردانی تحصیل می کنند دو و نیم سال حق استفاده از معافیت تحصیلی دارند.
 • برای اشخاصی که مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می دهند ۳ سال می توانند از معافیت تحصیلی بهره ببرند.
 • حداکثر استفاده از معافیت تحصیلی برای مقاطع کارشناسی پیوسته ۵ سال میشد و برای کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال است.

معافیت تحصیلی از انواع معافیت های نظام وظیفه میشد. که فرد مشمول صورت داشتن غیبت نمیتواند از آن استفاده کند. متقاضیانی که خارج از کشور مشغول تحصیل هستند، هنگامی که به سن مشمولیت می رسند ۶ ماه فرصت دارند که برای اخذ معافیت تحصیلی اقدام کنند. خدمت سرزی برای همه پسران ذکور امری مقدس است. به هرحال یا ید خود را برای سرزی آماده کنند و خدمت کنند و یا اینکه صورت داشتن شرایط هر یک از معافیت ها، از خدمت معاف شوند. ولی چون عده زیادی از مشمولان اطلاع کافی از سرزی و معافیتها ندارند، نمیتوانند مراحل آن را به خوبی طی کنند. به همین دلیل ما به شما مشاوره نظام وظیفه این مرکز را پیشنهاد می کنیم. بتوانید اطلاعات مناسب زمینه سن و مدت زمان اعزام به خدمت سرزی را یافت نمایید.

خواست تمدید و تعجیل موعد اعزام به خدمت مشمولان سرزی

مشمولان متقاضی تمدید و یا تعجیل موعد اعزام به خدمت، که دارای برگ اعزام به خدمت می شند و خواسر تمدید و یا تعجیل موعد اعزام به خدمت هستند. صورت دارا بودن شرایط ذیل همراه داشتن کارت ملی به هنگام تکمیل و ارائه فرم خواست تمدیدو تعجیل موعد اعزام به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه نمایند.

 1. به خواست تمدید مشمولان غایب رسیدگی نخواهد شد.
 2. میزان تمدید ریخ اعزام برای مشمولان دیپلم و زیردیپلم یک دوره یکماه و برای مشمولان فوق دیپلم و لاتر یک دوره دوماهه می شد.
 3. ارایه خواست تمدید و یا تعجیل صرفا برای یک ر قابل رسیدگی می شد.
 4. ارایه خواست تمدید و تعجیل به منزله موافقت تلقی نشده و مشمولان می توانند نتیجه خواست خود را پس از گذشت حداکثر یک هفته از همان دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ثبت کننده، یافت نمایند.
 5. موعد اعزام که کنون از تسهیلات تمدید و یا تعجیل استفاده ننموده اند. می توانند حداقل ۴۰ روز قبل از موعد اعزام نسبت به تکمیل فرم و ثبت خواست یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) اقدام و پس از یک هفته نسبت به یافت پاسخ از طریق همان دفتر اقدام نمایند.
 6. مشمولان متقاضی تعجیل موعد اعزام می توانند مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) و تکمیل فرم نسبت به ارایه خواست تعجیل اقدام و پس از یک هفته نسبت به یافت پاسخ از طریق همان دفتر اقدام نمایند. لازم به ذکر است تعجیل موعد اعزام صورت وجود ظرفیت انجام پذیرفته و مشمولان دیپلم و زیر دیپلم نیز می یست سال اعزام قرار داشته شند.‌

مشاوره اعزام به خدمت مشمولین غایب

افراد زیر به عنوان مشمول غایب محسوب می‌شوند:

 1. مشمولان خدمت وظیفه عمومی که برای رسیدگی و یا اعزام احضار می شوند و لیکن مهلت مقرر که از طرف سازمان وظیفه عمومی اعلام گردیده خود را معرفی ننمایند.
 2. دارندگان معافیت موقت چنانچه حداکثر پس از یک ماه از خاتمه مدت اعتر خود را معرفی نکنند.
 3. دارندگان برگه اعزام به خدمت چنانچه موعد اعزام تعیین شده خود را معرفی نکنند.
 4. مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری صورتیکه مهلت های قانونی که بر اساس ریخ تولد و زمان اخذ مک تحصیلی آنان تعیین گردیده است. مدارک خود را برای معرفی ارسال ننمایند.
 5. مشمولان فارغ التحصیل (فوق دیپلم و لاتر) چنانچه ۱سال پس از فراغت از تحصیل خود را معرفی نکنند.
 6. دانشجویان انصرافی ،اخراجی و ترک تحصیل نموده از دانشگاهها، چنانچه ۱ سال پس از ریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل خود را معرفی ننمایند.
 7. مشمولانی که مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده شند.
 8. مشمولانی که بصورت داوطلب آزاد (متفرقه) ادامه تحصیل داده و تحصیل آنان بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته شد.

خدمات مشاوره اعزام به خدمت نظام وظیفه آویژه:

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سرزی استفاده نمایند.

 • مشاوره اعزام به خدمت و نحوه یافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای یافت امریه خدمت سرزی اقدام نمایند؛ ید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته شند بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای یافت امریه سرزی ید رشته تحصیلی ن سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب شد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می شد.

 • مشاوره اعزام به خدمت اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد این موقعیت ید برای اعزام به خدمت سرزی آماده شود. فرد مشمول ید اقدام به یافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین خواست خود را سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سرزی استفاده می نمایند.

 • مشاوره اعزام به خدمت قوانین نظام وظیفه :

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ ۵۰ سالگی است ولی ز هم برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً حال تغییر و تحول است، افراد ید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته شند. شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سرزی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • مشاوره اعزام به خدمت خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی شد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل ید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سرزی دارند خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … ید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشاوره اعزام به خدمت مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سرزی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می شد. گاهی اوقات وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • مشاوره اعزام به خدمت برای توجیه غیبت:

شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که عث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن بیمارسن بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای جه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم خواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکر برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات خدمت سرزی و افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعزام به خدمت سرزی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سرزی

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۵۴:۵۹ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سربازی

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سرزی و سوالات متدوال این ره چیست؟

“مشاوره اعزام به خدمت مشمولان خدمت سرزی ” آیا قوانین اعزام به خدمت سرزی آشنا هستید؟ به منظور آشنایی نحوه اعزام به خدمت مشمولان سرزی و قوانین مربوط به آن ادامه همراهی کنید.

نحوه احضار و مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سرزی

هرفرد ذکور ایرانی از اولین ماهی که طی آن ماه به سن هجده سال تمام می رسد مشمول مقررات خدمت وظیفه عمومی است. خدمات مشاوره اعزام به خدمت این حیطه شامله:

 1. مشمولان زیر دیپلم حداکثر اول ماه تولد سالی که آن به سن ۱۸ سال تمام می رسند .
 2. مشمولان زیر دیپلم که بصورت حضوری مشغول به تحصیل بوده و سال اعزام آن‌ها سپری شده است، صورت ترک تحصیل حداکثر ۱سال مهلت دارند که وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 3. مشمولان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها صورت فراغت از تحصیل حداکثر ۱ سال مهلت دارند که وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 4. مشمولان دانشجو صورت ترک تحصیل، انصراف و یا اخراج از دانشگاه، حداکثر یک سال مهلت دارند که وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 5. مشمولانی که دانشگاه‌های خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند صورت فراغت از تحصیل، انصراف، اخراج و یا ترک تحصیل، حداکثر یکسال مهلت دارند وضعیت مشمولیت خود را روشن نمایند.
 6. مشمولان دارای مک تحصیلی زیر دیپلم ، دیپلم و فوق دیپلم نوزدهم هرماه و دارندگان مک تحصیلی کارشناسی و لاتر ، اول ماههای زوج به خدمت اعزام می شوند .

مدارک مورد نیاز اعزام به خدمت سرزی

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولین.
 2. برگ معاینه اولیه و واکسیناسیون مشمولین.
 3. اصل و تصویر کارت ملی یا کارت موقت ملی مشمول.
 4. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکس دار مشمول.
 5. اصل و تصویر گواهی آخرین مک تحصیلی که توسط مرجع صاکننده یا دفتر ثبت اسناد برابر اصل شده شد.
 6. یک قطعه عکس سیاه و سفید ۴*۳ تمام رخ مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).
 7. مشمولانی که دارای گواهی کسر خدمت جبهه، جانزی والدین و بسیج می شند، می یست گواهی مذکور را مدارک خود به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ارایه نمایند.

فرایند مراجعه و اقدام مشاوره اعزام به خدمت

 • یافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز خواست اعزام.
 • مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به همراه کلیه مدارک مورد نیاز.
 • ثبت خواست سامانه توسط کاربر پلیس+۱۰٫
 • برگه آماده به خدمت مشمولان خدمت وظیفه عمومی (برگه سفید هولوگرام دار) : پس از ثبت خواست اعزام دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)، برگه آماده به خدمت شماره سریال و هولگرام بلافاصله مشخص شدن ریخ اعزام به مشمول تحویل می گردد.
 • برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیروهای مسلح: این برگ مشخص شدن نیروی به کار گیرنده، نام مرکز آموزش و آس محل اعزام حداکثر ده روز قبل از ریخ اعزام به خدمت مشمولان دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) به مشمول تحویل می گردد.

مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی چق است؟

” سن و مدت زمان اعزام به خدمت سرزی ” : مشمولانی که به سن مشمولیت رسیده اند ید برای اعزام به سرزی اقدام کنند. غیبت نخورند. فرد مشمولی که حال س خواندن میشد گرفتن معافیت تحصیلی میتواند خدمت سرزی را به تعویق بیندازد.برای آنکه فرد غیبت نخورد ید پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی تمام طی مدت ۶ ماه برای اعزام به خدمت به پلیس +۱۰ مراجعه کند. همچنین افرادی که پس از رسیدن به سن مشمولیت ترک تحصیل یا از تحصیل انصراف داده اند، یک سال فرصت دارند خود را معرفی کنند غایب نشوند.

حداکثر مدت استفاده از معافیت های تحصیلی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل میشد:

 • دانش آموزان پسر حداکثر سن ۲۰ سالگی فرصت دارند، از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 • برای افرادی که مقاطع کاردانی تحصیل می کنند دو و نیم سال حق استفاده از معافیت تحصیلی دارند.
 • برای اشخاصی که مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می دهند ۳ سال می توانند از معافیت تحصیلی بهره ببرند.
 • حداکثر استفاده از معافیت تحصیلی برای مقاطع کارشناسی پیوسته ۵ سال میشد و برای کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال است.

معافیت تحصیلی از انواع معافیت های نظام وظیفه میشد. که فرد مشمول صورت داشتن غیبت نمیتواند از آن استفاده کند. متقاضیانی که خارج از کشور مشغول تحصیل هستند، هنگامی که به سن مشمولیت می رسند ۶ ماه فرصت دارند که برای اخذ معافیت تحصیلی اقدام کنند. خدمت سرزی برای همه پسران ذکور امری مقدس است. به هرحال یا ید خود را برای سرزی آماده کنند و خدمت کنند و یا اینکه صورت داشتن شرایط هر یک از معافیت ها، از خدمت معاف شوند. ولی چون عده زیادی از مشمولان اطلاع کافی از سرزی و معافیتها ندارند، نمیتوانند مراحل آن را به خوبی طی کنند. به همین دلیل ما به شما مشاوره نظام وظیفه این مرکز را پیشنهاد می کنیم. بتوانید اطلاعات مناسب زمینه سن و مدت زمان اعزام به خدمت سرزی را یافت نمایید.

خواست تمدید و تعجیل موعد اعزام به خدمت مشمولان سرزی

مشمولان متقاضی تمدید و یا تعجیل موعد اعزام به خدمت، که دارای برگ اعزام به خدمت می شند و خواسر تمدید و یا تعجیل موعد اعزام به خدمت هستند. صورت دارا بودن شرایط ذیل همراه داشتن کارت ملی به هنگام تکمیل و ارائه فرم خواست تمدیدو تعجیل موعد اعزام به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه نمایند.

 1. به خواست تمدید مشمولان غایب رسیدگی نخواهد شد.
 2. میزان تمدید ریخ اعزام برای مشمولان دیپلم و زیردیپلم یک دوره یکماه و برای مشمولان فوق دیپلم و لاتر یک دوره دوماهه می شد.
 3. ارایه خواست تمدید و یا تعجیل صرفا برای یک ر قابل رسیدگی می شد.
 4. ارایه خواست تمدید و تعجیل به منزله موافقت تلقی نشده و مشمولان می توانند نتیجه خواست خود را پس از گذشت حداکثر یک هفته از همان دفتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) ثبت کننده، یافت نمایند.
 5. موعد اعزام که کنون از تسهیلات تمدید و یا تعجیل استفاده ننموده اند. می توانند حداقل ۴۰ روز قبل از موعد اعزام نسبت به تکمیل فرم و ثبت خواست یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) اقدام و پس از یک هفته نسبت به یافت پاسخ از طریق همان دفتر اقدام نمایند.
 6. مشمولان متقاضی تعجیل موعد اعزام می توانند مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) و تکمیل فرم نسبت به ارایه خواست تعجیل اقدام و پس از یک هفته نسبت به یافت پاسخ از طریق همان دفتر اقدام نمایند. لازم به ذکر است تعجیل موعد اعزام صورت وجود ظرفیت انجام پذیرفته و مشمولان دیپلم و زیر دیپلم نیز می یست سال اعزام قرار داشته شند.‌

مشاوره اعزام به خدمت مشمولین غایب

افراد زیر به عنوان مشمول غایب محسوب می‌شوند:

 1. مشمولان خدمت وظیفه عمومی که برای رسیدگی و یا اعزام احضار می شوند و لیکن مهلت مقرر که از طرف سازمان وظیفه عمومی اعلام گردیده خود را معرفی ننمایند.
 2. دارندگان معافیت موقت چنانچه حداکثر پس از یک ماه از خاتمه مدت اعتر خود را معرفی نکنند.
 3. دارندگان برگه اعزام به خدمت چنانچه موعد اعزام تعیین شده خود را معرفی نکنند.
 4. مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری صورتیکه مهلت های قانونی که بر اساس ریخ تولد و زمان اخذ مک تحصیلی آنان تعیین گردیده است. مدارک خود را برای معرفی ارسال ننمایند.
 5. مشمولان فارغ التحصیل (فوق دیپلم و لاتر) چنانچه ۱سال پس از فراغت از تحصیل خود را معرفی نکنند.
 6. دانشجویان انصرافی ،اخراجی و ترک تحصیل نموده از دانشگاهها، چنانچه ۱ سال پس از ریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل خود را معرفی ننمایند.
 7. مشمولانی که مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده شند.
 8. مشمولانی که بصورت داوطلب آزاد (متفرقه) ادامه تحصیل داده و تحصیل آنان بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته شد.

خدمات مشاوره اعزام به خدمت نظام وظیفه آویژه:

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سرزی استفاده نمایند.

 • مشاوره اعزام به خدمت و نحوه یافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای یافت امریه خدمت سرزی اقدام نمایند؛ ید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته شند بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای یافت امریه سرزی ید رشته تحصیلی ن سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب شد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می شد.

 • مشاوره اعزام به خدمت اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد این موقعیت ید برای اعزام به خدمت سرزی آماده شود. فرد مشمول ید اقدام به یافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین خواست خود را سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سرزی استفاده می نمایند.

 • مشاوره اعزام به خدمت قوانین نظام وظیفه :

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ ۵۰ سالگی است ولی ز هم برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً حال تغییر و تحول است، افراد ید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته شند. شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سرزی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • مشاوره اعزام به خدمت خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی شد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل ید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سرزی دارند خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … ید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشاوره اعزام به خدمت مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سرزی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می شد. گاهی اوقات وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • مشاوره اعزام به خدمت برای توجیه غیبت:

شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که عث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن بیمارسن بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای جه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم خواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکر برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات خدمت سرزی و افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعزام به خدمت سرزی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مشاوره اعزام به خدمت مشمولان سرزی

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۴۴:۵۰ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)

مزایا و معایب معافیت پزشکی

5 / 5 ( 1 vote )

مورد مزایا و معایب معافیت پزشکی چه میدانید؟

آگاهی دقیق و کامل از مزایا و معایب معافیت پزشکی مهم است.

” مزایا و معایب معافیت پزشکی ” آیا به مزایا و معایب معافیت پزشکی آگاهی دارید؟ آیا خود فکر کرده اید که توجه به مزایا و معایب معافیت پزشکی معافیت سرزی به هر قیمتی اعتر و ارزش دارد؟ از جمله مسائل و مواردی که مشمولان خدمت وظیفه یافت معافیت سرزی آن روبه رو خواهند شد مزایا و معایبی می شد که مشمولین عزیز این مزایا و معایب معافیت سرزی مدت های طولانی و شاید بتوان گفت آخر عمر دست و پنجه نرم می کنند.

نظر به این که پرداختن به مزایا و معایب معافیت پزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بنابرین این مطلب به تحلیل و بررسی مزایا و معایب معافیت پزشکی پرداخته شده است.

از آنجایی که معافیت پزشکی انواع مختلفی دارد بنابرین ادامه به طور کلی به بررسی مزایا و معایب معافیت پزشکی پرداخته می شود.

انواع معافیت های پزشکی

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه یکی از راه هایی است که سالانه تعداد زیادی از افراد مشمول خدمت وظیفه ی عمومی ، از آن طریق موفق به یافت معافیت سرزی میشوند . به طور کلی برای معاف شدن از خدمت سرزی راه های مختلفی وجود اد .

از جمله ی این را ها میتوان به مواردی همچون:

 1. اخذ معافیت کفالت
 2. معافیت تحصیلی
 3. و معافیت پزشکی نظام وظیفه را نام برد .

از آن جایی که افراد بسیاری به دنل یافت معافیت و یا کسری خدمت میشند ؛ این نیاز احساس میشود که شخصی مطلع و تجربه این حوزه برای راهنمایی و ارائه مشاوره ره ضوابط نظام وظیفه کنار مشمولان شد . که به اصطلاح ارائه مشاوره نظام وظیفه بتواند تمام راه و چاه های قانونی را به مشمولان نشان دهد . یافت معافیت نظام وظیفه نیز از جمله مواردی است که نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد .

بر اساس آیین نامه ها و قوانین تصویب شده ی مربوط به سازمان نظام وظیفه ، تنها افرادی که به برخی از بیماری های خاص مبتلا هستند ، میتوانند از معافیت پزشکی نظام وظیفه استفاده کنند . بنابراین بیماری این افراد ید به یید پزشکان و متخصصان سازمان نظام وظیفه برسد . که یید شدن بیماری از سوی این سازمان مستلزم عبور از مراحل مختلفی میشد . اگر این مراحل و ضوابط برای شما سوال برانگیز هستند و چنانچه شما عزیزان ، متقاضی یافت معافیت پزشکی نظام وظیفه شید ، میتوانید از کمک و تخصص مشاوران ما برای گام برداشتن این مسیر استفاده کنید . این متن نیز نکات مهمی ره یافت معافیت پزشکی و مدارک مورد نیاز آن ، همچنین مراحل مختلف مربوط به آن مطرح میشود . که به همین خاطر به شما توصیه میکنیم ، پایان این مطلب را به دقت مطالعه نمایید .

مزایا و معایب معافیت پزشکی انواع مختلف معافیت پزشکی

از مزایا و معایب معافیت پزشکی شاید بتوان به این مسئله اشاره کرد که وجود این که این نوع معافیت افراد از انجام دو سال خدمت وظیفه معاف می شوند ولی این امکان وجود دارد که آخر عمر خود عواقب و نیج این نوع معافیت آنها را گرین گیر خود کرده و این عزیزان را مشکلاتی مواجه کند. به این شکل که این شرایط افراد امکان دارد بدلیل معافیت پزشکی، زمان استخدام به مشکل دچار شده و حتی آخر عمر خود نتوانند شغل مناسب و خوری را بدلیل وجود معافیت پزشکی پیدا کنند.

لازم به ذکر است که شاید بتوان گفت این مشکل معافیت پزشکی نسبت به سایر معافیت ها نظیر معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و معافیت موارد خاص شدید تر است ولی این وجود بعضی از شرکت های دولتی یا خصوصی به دلیل های مختلف نظیر پرداخت بیمه و مشکلات پزشکی و … از استخدام کردن افراد دارای معافیت پزشکی اجتناب می ورزند که این امر یک مشکل مهم و عدیده برای افراد دارای معافیت پزشکی ایجاد می کند. البته معافیت پزشکی امکان دارد مزایایی نیز داشته شد که نسبت به افراد مختلف شرایط متفاوت ممکن است این مزایا به معایب آن بچربد.

افرادی که معافیت پزشکی گرفته اند ولی به دلیل معایب آن پشیمان شده اند ممکن است این امکان وجود داشته شد که بتوانند لغو معافیت پزشکی بگیرند.

معافیت پزشکی چیست و شامل چه بیماری هایی می شود ؟

همه شما عزیزان بدو ورود به خدمت سرزی به فکر راه فرار از سرزی هستید . اصولا به دنل راه هایی برای کسری خدمت یا معافیت خدمت سرزی می شید . راه های بسیاری برای یافت معافیت وجود دارد . یکی از راه های معافیت سرزی ، یافت معافیت پزشکی است . برای اینکه بتوانید از معافیت پزشکی استفاده نمایید ید ابتدا بدانید، معافیت پزشکی چیست و چه شرایطی دارد؟ و اینکه آیا شما شرایط استفاده از معافیت پزشکی را دارید یا خیر . انواع معافیت ها سرزی وجود دارد . که شما ید شرایط خود مطابقت دهید . بتوانید یکی از آن ها را انتخاب نمایید .

ابتدا شما هم ید مراحل همه سرزان را طی کنید . یعنی اینکه ید دفترچه خود را پست کنید . اگر شما بیمار هستید و به نحوی پزشک و بیمارسن سروکار دارید و مطمئن هستید که می توانید از معافیت پزشکی استفاده نمایید، ید به پزشک مراجعه نمایید . برگه ای را که ید همه موارد بیماری خود را آن به دقت بنویسید ، پر کنید . البته پزشک هم ید وجود این بیماری را شما تشخیص دهد . ضمن پزشک ید حتی این بیماری را یید نماید .

شرایط مزایا و معایب معافیت پزشکی نظام وظیفه

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه یکی از سوالات و ابهاماتی است که پیش روی داوطلن و مشمولان متقاضی یافت معافیت پزشکی قرار دارد . ابتدا ید به این نکته بپردازیم که نوع بیماری افراد میتواند نوع معافیت را مشخص کند . به طور مثال برخی مشمولان بر اثر بیماری که دارند میتوانند کارت معافیت از خدمت سرزی دائم یافت کنند . این حالی است که برای بسیاری دیگر از بیماری ها حکم معافیت موقت و یا معافیت از رزم صا میشود . پس بنابراین یکی از شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه ناتوانی مشمول برای انجام فعالیت های بدنی سخت و نفس گیر خدمت سرزی میشد . یک مورد دیگر از شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه نداشتن غیبت خدمت سرزی از زمان رسیدن به سن مشمولیت میشد . علاوه بر این موارد یکی دیگر از شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه یید بیماری توسط پزشک و بیمارسن معتمد سازمان نظام وظیفه میشد.

انواع معافیت پزشکی

 • معافیت پزشکی بیماریهای چشم و عوارض بینایی
 • معافیت پزشکی بیماریهای عمومی
 • معافیت پزشکی جراحی مغز و اعصاب
 • معافیت پزشکی بیماریهای ریه و قفسه صی
 • معافیت پزشکی بیماریهای فک و دهان و دندان
 • معافیت پزشکی گوش و حلق و بینی
 • معافیت پزشکی بیماریهای قلب و عروق
 • معافیت پزشکیبیماریهای غدد مترشحه و داخلی
 • معافیت پزشکی پوست و فتهای زیر پوست
 • معافیت پزشکی داخلی مغز و اعصاب(نورولوژی)
 • معافیت پزشکی اعصاب و روان
 • معافیت پزشکیبیماریهای استخوان(اسکلت)
 • معافیت پزشکی شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
 • معافیت پزشکی خون وانکولوژی(بدخیمی ها)
 • معافیت پزشکی دستگاه ااری و تناسلی
 • معافیت پزشکیروماتولوژی وفت همبند
 • معافیت پزشکی بیماری های عفونی

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه و چگونگی اخذ هر یک از این معافیت ها یکی دیگر از دغدغه های مشمولانی است که میخواهند از قوانین مربوط به معافیت پزشکی نظام وظیفه استفاده کنند . پاسخ به این افراد ید گفت که به طور کلی سه نوع معافیت پزشکی وجود دارد که ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت . یکی از انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه همان معافیت دائم میشد . که این نوع معافیت فرد مشمول به دلیل عدم توانایی جسمی و یا روانی برای انجام فعالیت های مربوط به خدمت وظیفه ی عمومی کاملا از خدمت سرزی معاف میشود . از دیگر انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه معافیت از رزم میشد . این نوع خاص از معافیت برای افرادی میشد که بیماری عث شده که انجام برخی فعالیت ها برایشان ممنوع شود . و برای انجام فعالیت های سنگین بدنی منع پزشکی داشته شند .

نکته ای که ره ی معافیت از رزم اهمیت دارد ؛ این است که : مشمولانی که از رزم معاف میشوند تنها برای سه ماه مربوط به دوره آموزشی خدمت سرزی معاف میشوند و ید بقیه مدت مربوطه که ۲۱ ماه است را بگذرانند . البته این افراد میتوانند برای اخذ امریه نیز اقدام کنند . اما آخرین نوع معافیت پزشکی ، معافیت موقت میشد . این نوع از معافیت برای افرادی کاربرد دارد که به بیماری های قابل مان مبتلا هستند . به همین دلیل این افراد برای گذراندن طول دوره ی مانی ، میتوانند از معافیت پزشکی موقت استفاده کنند . بعد از گذراندن مراحل مان نیز ، انجام معاینات و تشخیص پزشک ره ی اعزام به خدمت مشمول تصمیم گرفته میشود . صورتی که انجام خدمت سرزی به سلامتی مشمول صدمه ای وارد نکند ، موظف به اتمام دوره ی خدمت وظیفه ی عمومی میشد .

مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه

مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه از مهم ترین محث مربوط به یافت معافیت پزشکی میشد . که توجه به جه بیماری میتواند متفاوت شد . اگر بخواهیم اولین مرحله را بیان کنیم ید به تکمیل دفترچه مربوط به اعزام مشمولان نظام وظیفه ، اشاره کنیم . که مشمولان این دفترچه علاوه بر اطلاعات شناسایی خود ، خواستشان برای اخذ معافیت و همچنین نوع معافیت را نیز اعلام میکنند . مرحله ی بعد فرد مشمول ید معاینات لازم را برای اخذ گواهی پزشک مبنی بر بیمار بودن ، انجام دهد . سپس مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ خواست اخذ معافیت پزشکی را سیستم سازمان نظام وظیفه ی عمومی ثبت میکند . از دیگر مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه ، اخذ برگه ی معرفی به بیمارسن میشد . که بیمارسن یافت این برگه ؛ معاینات تخصصی را برای یید بیماری مشمولان انجام میدهد .

انتها بیمارسن نیج حاصل از معاینات را به شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه ارسال میکند . این شورا بررسی های نهایی ، نوع معافیت مشمول را مشخص میکنند و بر اساس نوع بیماری و دیگر شرایط مربوط به مشمول همچون مک تحصیلی ، یکی از انواع معافیت های پزشکی شامل ؛ کارت معافیت دائم و یا گواهی معافیت از رزم یا معافیت موقت را برای مشمولان صا میکند . ذکر این نکته الزامی است که مشمولانی که معاف از رزم میشوند ید برای اعزام به خدمت سرزی اقدام کنند . از غیبت و جریمه شدن جلوگیری کنند . جا دارد به این نکته اشاره کنیم که افراد موظف هستند زمان معاینه اولیه ، بیماری های خاص خود را به اطلاع پزشک برسانند . غیر این صورت آسیب های احتمالی دوران سرزی بر عهده خود مشمولان میشد و نظام وظیفه قل این موضوع مسئولیتی ندارد .

مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه

مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه نیز یکی از سوالات متداولی است که برای مشمولان خدمت وظیفه ی عمومی پیش میاید . واقع این مدارک بر اساس قوانین مربوط به سازمان نظام وظیفه و از سوی این سازمان اعلام میگردد . افرادی که تمایل دارند برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنند ، مییست تمام این مدارک را تهیه کنند و به مراجع زیربط از جمله پلیس +۱۰ ارائه دهند . حال این مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه کدامند ؟ بدیهی است که یکی از این مدارک مهم همان مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه میشد . علاوه بر این پر کردن برگه وضعیت مشمولان و تکمیل برگه ی مربوط به معاینات اولیه توسط پزشک از دیگر مدارک مورد میشد . همانطور که میدانید مشمولان برای اعزام و یا اخذ معافیت ید واکسیناسیون شوند . برگه واکسیناسیون نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز میشد .

یکی از مواردی که بر نوع معافیت پزشکی مشمولان خدمت سرزی اثر گذار است ، مک تحصیلی میشد . بنابراین ارائه ی مک تحصیلی نیز یکی از مدارکی است که برای اخذ معافیت پزشکی مورد نیاز میشد . آخر یک قطعه عکس پرسنلی جدید و افتح حساب نک سپه و ج شماره حساب برگه مربوط به وضعیت مشمولان نیز ضروری میشد .

سوالات متداول

انواع معافیت های پزشکی کدامند ؟

مشمولان خدمت سرزی میتوانند بر اساس نوع و شدت بیماری یکی از انواع معافیت های دائم ، معافیت موقت و معافیت از رزم را یافت کنند .

مراحل اخذ معافیت پزشکی کدامند ؟

مرحله ی اول یافت گواهی از پزشک و مراجعه به پلیس +۱۰ برای ثبت خواست سازمان نظام وظیفه ضروری میشد . سپس بر اساس رای شورای مربوطه ، نوع معافیت مشخص میگردد .

مدارک مورد نیاز برای اخذ معافیت پزشکی کدامند ؟

آخرین مک تحصیلی ، شناسنامه و کارت ملی و کپی از آن ها ، برگه ی معاینه پزشک و یید بیماری ، معرفی نامه بیمارس از مدارک لازم برای یافت این نوع معافیت میشد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات خدمت سرزی و افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را زمینه مشاوره خدمت سرزی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مزایا و معایب معافیت پزشکی

مشاوره نظام وظیفه آویژه

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۳۸:۲۶ توسط:مشاور موضوع: نظرات (0)